SERIÁLY.kinema.SK

Odnož televízneho kanálu Sky, Living, sa už nechce sústrediť len na ženské publikum a tak začína s novým formátom Bedlam. Ide o britský mysteriózny a mierne hororový seriál, ktorý sa nenápadne snaží naskočiť na vlnu populárnych duchárskych seriálov ako Supernatural či Ghost Whisperer z amerických, alebo Afterlife z tých britských.

Nám je úplne jasné, že prerábať starý blázinec na komplex luxusných moderných bytov je kapitálna hlúposť, no otcovi Kate to nenapadlo.

Za čias jeho mladosti ešte v telke nefrčal Supernatural a tak bol ukrátený o múdrosti od Deana a Sama. Inak by vedel, že bývať, alebo sa čo i len zdržiavať dlhšie v miestach, kde by mohli byť nepokojné duše je zlý nápad. A už vôbec by ho nenapadlo darovať svojej dcére Kate (Charlotte Salt) na narodeniny prsteň, ktorý našli stavebníci pri rekonštrukcii.

Našťastie si ale do rodiny adoptovali Jada (Theo James), ktorý túlavé a nepokojné duše vidí. Ešte väčším šťastím je, že ho z liečebne prepustili práve včas, aby zvládol veci dať späť do poriadku a poodhaliť väčšiu záhadu.

Kate totiž jeden z bytov v Bedlam Heights zdieľa s Molly (Ashley Madekwe) a Brianom (Will Young – britský Pop Idol) – a práve sa blíži výročie záhadnej smrti Brianovho brata. Nikoho neprekvapí, že Brian by bol rád, ak by mu Jad pomohol jeho úmrtie objasniť a takto jednoducho je o zápletku pre prvú šesťdielnu sériu požiadané.

Duchárske seriály majú výhodu a (zároveň) nevýhodu v tom, že ťažko v nich človek vymyslí niečo nové. Vždy sa viažu na nejaké miesto/osobu, ktorá má za sebou traumatickú skúsenosť/temnú minulosť alebo jej niekto zomrel. A nič z toho nechýba v Bedlame – dokonca by sa dalo povedať, že je tu tých elementov na jeden meter štvorcový až príliš veľa. Takže ohľadom príbehu je Bedlam úplný priemer, ktorý neublíži a nadšencov žánru poteší. Avšak na atraktívnosti mu uberajú neatraktívne efekty. Kým zo začiatku to vyzeralo na veľa hudby za málo peňazí, keď človeku behali zimomriavky po chrbte len z tieňov na konci chodby, ku koncu pilotu sa to zvrtlo na béčkový horor spred 10 rokov. Pilot preto hodnotím vlažnými 7/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor