SERIÁLY.kinema.SK

Tieto Vianoce sa BBC One chopila remakovania britskej klasiky Upstairs, Downstairs. Historická dráma zasadená v 30. rokoch minulého storočia premieta na vzťahoch medzi služobníctvom a panstvom jedného londýnskeho domu ducha doby. Ale je to myšlienka stráviteľná dnešnému divákovi?

Milovníci historických seriálov ma možno zatratia, ale pre štúdium predvojnovej periódy v Británii by som po Upstairs Downstairs nesiahla. Hoci uznávam, že A) až nepríjemne realisticky zobrazuje niektoré dobové praktiky, B) má prekvapujúco dobre vykreslenú dobovú politiku a po C) dej bokom, pravdepodobne je jedným z najmenej konzumne napísaných historických seriálov dneška. Nie je tam každých sedem minút sex (Tudorovci), postavy nie sú tak vyhranené, až to bolí (Piliere Zeme) a nie je to ani jedna veľká hra na vydaj (Cranford). Stále si však zachováva isté nie práve najčerstvejšie dejové figúry vlastné dobovým drámam (vražda-nehoda, dlho očakávané tehotenstvo, súrodenci odlúčení za detstva), čo ma núti rázne ustupovať od deja a sústrediť sa na to, čo je v každom seriáli najpodstatnejšie. Na hercov.

Keeley Hawes! Fenomenálna Keeley (Ashes to Ashes, Identity) stvárňuje lady Agnes, postavu takú dvojrozmernú, až neviem, či to bol scenáristický zámer, alebo či mi jej skryté hĺbky naozaj celých 180 minút (tri hodinové epizódy) unikali. Raz je to typická mrcha, inokedy je úplne epická a potom fajčí celú dobu, čo je tehotná! Jej hlavnou sokyňou je – nezabúdajme, sme v historickej dráme – jej svokra, lady Maud (Eileen Atkins, Cranford, Mrs Dalloway, Gosford Park). Chudák manžel (Ed Stoppard, Pianista) sa pred nimi radšej schováva v práci. A Agnesina mladšia sestra, lady Persephone (Claire Foy, Going Postal), je v dome očividne len preto, aby sa frivolne zabávala so služobníctvom a potajomky podporovala fašistickú stranu.

Služobníctvo ovplýva nemenej pôsobivými hereckými menami. Jean Marsh (Willow), Anne Reid (The Mother) a Adrian Scarborough (Cranford) pôsobia na obrazovke ako jediné praktické osoby, ktoré na planéte v roku 1936 zostali. Prirodzene, len kým neudrie ďalšia soapková kríza a niekto sa s niekým nepobije. Potom sa mileradi pridajú ku všeobecnej panike a precíteným prejavom emócií.

Interiéry a exteriéry sú nablýskané, akoby BBC polroka nedávala svojim zamestnancom jesť. Z vizuálneho hľadiska je to najkrajší pastelkový seriál, aký som videla od Stargate Atlantis. „Konkurenčný“ dobový seriál Downton Abbey tu nesiaha Upstairs ani po päty – nehovoriac o tom, že v Downton Abbey sa politika a nadčasové myšlienky používajú len ako zámienka na to, aby sa mladý gróf mohol ísť frivolne zabávať so služobníctvom v abecednom poradí.

Za excesy scenára Upstairs, Downstairs (ktorým sa ale Heidi Thomas vzhľadom k žánru asi vyhnúť nemohla) a Keeleyno fajčenie – 5,5/10. Ale inak je to papina.Komentáre

  1. kahlan23 | január 10., 2011 o 20:10 |

    nevie niekto kde by som zohnala titulky?

Napíšte svoj názor