SERIÁLY.kinema.SK

Časy sú ešte stále neisté a opatrnosť sa začína čoraz viac odrážať v novinkách, ktoré sa dostávajú na televízne obrazovky a do kín. Určite ste si všimli, že počet remakeov a sequelov je na vzostupe. Načo skúšať niečo nové, keď môžu dojiť starú a suchú kravu, až kým neodpadne. Ak sa na svetlo sveta dostane ešte jedno pokračovanie Saw (nech je aj 5D), tak si hlavy do žiletiek začnú strkať diváci.

Celá vec však má aj svetlú stránku a tá nám často vynahradí predchádzajúce utrpenie… teda aspoň divákom za morom/kanálom, v našich končinách sa kríza prejavuje len zvýšeným ranným výskytom chronologicky znevýhodnených spoluobčanov v okolí Lidlov a vraj aj zrušením posledných seriálov, ktoré ešte niekto pozeral (osobne nemôžem potvrdiť ani vyvrátiť).

Nebojte sa nič, vypnite správy a farmára, ktorý hľadá ženu a venujte hodinku americkej verzii britského komediálno-dramatického hitu Shameless z produkcie Showtime. Nebudete ľutovať.

Fanúšikovia pôvodného seriálu boli určite zdesení už pri prvej zmienke o jeho americkej kópii, takéto pokusy totiž väčšinou nedopadajú najlepšie. Kto si pamätá Coupling US, nech zdvihne ruku … Shameless však mal šťastie a káblová stanica Showtime ho zachránila pred cenzúrou a zároveň vybavila úctyhodným castom. William H. Macy (ER, Jurrassic Park III, Sports Night), Emmy Rossum (Poseidon, The Day after Tomorrow, Mystic River), Justin Chatwin (War of the Worlds, Taken, Traffic) a Joan Cusack (War Inc., Toy Story, Acceptance) nie sú žiadni nováčikovia a zvyšok castu za nimi vôbec nezaostáva, hlavne čo sa rodiny Gallagherovcov týka.

Obsahovo je americký pilotný diel rovnaký ako ten britský, ale tam sa podobnosť končí. Už vopred bolo jasné, že seriál sa „amerikanizácii“ nevyhne a skutočne sa tak stalo. Už v prvých scénach je vidieť, že rozpočet je neporovnateľne vyšší a cast je … ehm … ani nie lepšie vyzerajúci ako typicky americký… proste zo zemiaku je odrazu jablko. Shameless dostáva skoro až filmový nádych a to ho pripravuje o pôvodnú atmosféru, ale dáva mu šancu na americkom trhu. O podstatu seriálu – humor a viac-menej bizarné životné situácie Gallagherovcov – diváci neprídu.

O akej rodine to tu stále hovorím? Otec je nezamestnaný ožran, matka nikde, zvyšok sa snaží držať pohromade najstaršia dcéra Fiona. Dvaja starší bratia pôsobia rozruch „doučovaním“ dievčat v susedstve, mladší je pravdepodobne pyromaniak, sestra má lepkavé prsty a najmladší člen rodiny je … podozrivo opálený aj v zime.

Nech je povesť remakeov akákoľvek a militantní fanúšikovia originálu tvrdia čokoľvek, tento seriál sa podaril. Zaujme, zabaví, zabije čas a ak mu dáte šancu, určite nebudete ľutovať. Odporúčam pozrieť si aj britský pilot a potom urobiť informované rozhodnutie – US alebo UK? Hodnotím na 9/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. aclim | január 11., 2011 o 01:31 |

    me se ten pilot taky moc libil, myslim si ze by to mohl bejt hodne dobrej remake, uvidime jak se s tim poperou do budoucna…

  2. Thomas | január 14., 2011 o 14:25 |

    je uz nejaka fansite aj s titulkami?

Napíšte svoj názor