SERIÁLY.kinema.SK

Stanica ABC stvorila velikánov na poli súčasných seriálov z medicínskeho prostredia. Len, čo Pohotovosť otrčila kopytá, chytili šancu za pačesy a vznikol legendárny Greys Anatomy (Klinika Grace, či Chirurgové u nás), ktorý láme rekordy vo svojom žánri. Na svete je už aj jeho spin-off, Private Practice, ktorý sleduje osud jednej z postáv spomínaného formátu, gynekologičky Addison. Žáner treba kuť, kým je horúci a tak vznikla nová vec, Off the Map. Pozerá sa na celý kolos medicíny z druhej strany, dej je totiž zasadený do juhoamerickej džungle.

Hneď na úvod do nešpecifikovaného štátu Južnej Ameriky prichádzajú traja mladí doktori s pohnutými osudmi. Hľadajú nový začiatok a dúfajú, že ho nájdu tu, kde sa medicína nestotožňuje len s liekmi, ale aj s alternatívnymi metódami naokolo rastúcich rastlín.

Hlavnou hrdinkou je Lily Brenner (Caroline Dhavernas), ktorá prezradí len toľko, že v jej okolí niekto zomrel a postupne sa z toho spamätáva. Preto sa odhodlala na cestu do neznáma. Jej kolegov, medické uchá Tommyho Fullera (Zach Gilford) a Minu Minardovú (Mamie Gummer) život nešetril taktiež, ale oni bojujú s nepochopením u rodičov a zle určenou diagnózou chlapca, ktorá mu bola osudnou.

Tím tamojších lekárov vedie charizmatický Ben Keeton (Martin Henderson) a nováčikou hneď vhadzuje do situácie. Berie so sebou Lily na pomoc uviaznutému pacientovi a ostatných troch nechá bojovať s trochu bežnejšími prípadmi. Položartovne poznamená, že na takomto mieste medicína vznikla a nachádzajú sa na mieste, ktoré uviazlo v päťdesiatych rokoch. Na druhej strane má ku liekom alternatívny prístup a počas operácie vybehne do neďalekej džungle po kokosové orechy, ktoré použije na stabilizáciu krvného tlaku pacienta. Samozrejme, že celé to doplňujú ďalšie postavy, ktoré majú bohatú vzťahovú minulosť a je vidno, že seriál bude v tomto smere nasledovať žánrového pobratima, Greys Anatomy.

Čo ma však na seriáli maximálne vytočilo je niekoľko faktov. Nemocnica vyzerá ako z viktoriánskej doby a celá oblasť pri džungli je vykreslená ako najviac zaostalé miesto na našej planéte. Pri tom je tam normálne natiahnuté elektrické vedenie a scéna v nočnom bare ma len presvedčila o tom, že na vedľajšej ulici žijú ľudia ako my a každý piatok sťahujú Greys Anatomy, alebo Private Practice.

A taktiež heroický kus, v ktorom Ben uteká po kokosový orech a navedie z neho hadičku rovno pacientovi do žily ma skoro pripravil o mozog. Z tých pár rokov na gymnáziu som si na sto percent istá, že to sa nerobí! A to sa radšej nevyjadrujem ku scéne, kedy Mina podá miestnej žene svoj inhalátor a tá jej potom prinesie sliepku, lebo prvý raz sa v živote normálne nadýchla. Najsmutnejšie je, že takéto formáty si nájdu vždy stabilných divákov a na obrazovkách pretrvajú takmer dekádu, ak nie viac. Nemám im však čo vyčítať, vzťahy sa v tomto žánri pretriasali vždy, strieka tam hojne krv a keď to zasadia do prostredia s krásnou prírodou a zaostalými ľuďmi (Amíci si vždy musia dokazovať svoju úroveň, to predsa vieme), tak tu máme recept na stálicu na obrazovkách. Čo tam po tom, že vykonávajú absurdné zákroky.

Divák s aspoň troškou mozgu v hlave sa na to bude pozerať s klepajúcim prstom po čele. Ďalšie epizódy by som si pozrela len, ak ste konzument s IQ húpacieho koníka a nevidíte, že to, čo sa tam deje nemá ani hlavu, ani pätu. Dávam ledva 3/10, aj to za peknú prírodu. Také niečo neoriginálne a stupídne som už dávno nevidela.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sue | január 13., 2011 o 20:38 |

  Viem, že tou recenziou chceš od toho ľudi odradiť, aby si zachránili zdravý rozum a vkus, ale na mňa to má skôr opačný efekt – chcem to vidieť na vlastné oči. Lebo toto je moc.

 2. sepi027 | január 13., 2011 o 22:21 |

  ABC ide riadne DOLE VODOU !!

 3. MartinDeBill | január 18., 2011 o 11:13 |

  mne sa to pacilo. :-)

 4. mbfin | január 19., 2011 o 18:27 |

  NBC by mohlo vratit Pohotovost!!!

 5. nobody | február 3., 2011 o 23:22 |

  Hoci súhlasím, že ide o „typicky“ americký seriál často plný na oko prehnaných scén, nesúhlasim s tebou minimálne v tom, že je to absolútna blbosť, pri ktorej sa zastavuje mozog…jedine, tak možno ten tvoj, čo je pomerne zlé znamenie, pretože seriály ako tieto (nech už sa ti javia akokoľvek stupídne zväčša vyvolávajú aj otázky, na ktoré hľadá človek odpovede)….každopádne…nech už sú dnes tv seriály akokoľvek primitívne (tu narážam skôr na milostnú zápletku, ktorá mi lezie oveľa viac na nervy), producenti seriálov a filmov si dnes o to viac dávajú pozor na fakty, ktoré v nich použijú (zoberme si takého macgyvera – to sa nedá ani porovnávať!)

  1: ak sa ti teda zdá, že scéna s kokosom je úplná hlúposť, tak vedz, že informácie, ktoré v danej časti spomenuli sú pravdivé: kokosová voda (pozor nie mlieko!) je sterilná a NAOZAJ má zloženie takmer identické s plazmou.
  2: o tom, že v južnej amerike majú elektrinu pochybovať naozaj nemusíš. o tom, že si ale ľudia v džungli „každý piatok sťahujú Greys Anatomy, alebo Private Practice“ (nech už si to myslela viac či menej „metaforicky“) môžeš presvedčiť akurát tak samú seba. mňa si tým dosť pobavila. v južnej amerike – najmä v toľko spomínanej džungli totiž žijú dodnes indiánske kmene, ktoré prežili nedotknuté od čias Kolumba….praktizujú staré rituály, živia sa tak ako ich predkovia stovky rokov pred nimi. samozrejme južná amerika nie je len o indiánoch, no ver mi, že v džungli (nie v meste) ešte stále majú ľudia svojich šamanov hoc sa im mobil hompáľa za pasom.
  3: o zaostalých ľuďoch tam nikto nič nehovorí. popravde seriál (aj keď tradične dosť pateticky) poukazuje na to, že pojem ako „zaostalosť“ môže mať a má nesmierne široký diapazón významov. o to viac ak sa poukazuje na hlboké rozdiely medzi tzv. „civilizovanými“ a „divokými“ ľuďmi.

  …tvojmu komentáru by sa dalo vyčítať ešte množstvo vecí, ale tieto tri celkom postačia.
  nehovorím, že seriál je dokonalý, no v zásade spája tie prvky, ktoré divákov pritiahnu k televízii obohatené o pár zaujímavostí, ktoré nemajú mozog zastaviť, ale naopak skúsiť ho trošku rozhýbať.
  moje hodnotenie: 5/10

 6. Elendilka | február 3., 2011 o 23:48 |

  Mily anonymny citatel, o kmenoch v Juznaje Amerike mi naozaj nic vraviet nemusis, studujem to, viem, ako to tam vyzera. Poukazovala som na to, ze zobrazovane scenerie maju normalne ponatahovanu elektrinu a ten turisticky raj, v ktorom sa dej odohrava urcite pripojenie na internet ma. Chcela som vsak recenziou naznacit, ze chybny pohlad severoamericanov na juznych susedov stale pretvrava a stereotypy bez servitky ukazuju v tomto seriali, aspon v tejto epizode.

Napíšte svoj názor