SERIÁLY.kinema.SK

Stanica NBC nám ešte pre začatím novej série Parks and Recreation ponúkla pilotný diel právnického seriálu Harry’s Law. Keď hovorím právnického, mám skôr na mysli “právnického” seriálu, kde nejde ani tak o pokojné svedomie Pani Spravedlnosti ako o vtipné a svojské postavy s prípadom týždňa v pozadí.

Ale pekne poporiadku. Divák sa už v prvej scéne oboznámi s ústrednou postavou, po ktorej seriál nesie meno. Harriet “Harry” Korn (Kathy Bates) je právnická špička v patentovom práve, ktorá dospela do štádia, kde si jeden vyloží nohy, zapáli jointa a pozerá animáky v kancelárii. Vedľa patentového práva sa aj sledovanie schnúcej farby na stene dá nazvať thrillerom. A tak si Harry (ne)dobrovoľne zbalí kufre a vydá sa hľadať nový zmysel života.

Osud má veľmi zvláštne metódy a do cesty jej skočí mladý neúspešný samovrah Malcolm (Aml Ameen) a Harry zas skočí do dráhy života kolegovi z konkurenčnej firmy, Adamovi (Nate Corddry). So svojou bývalou sekretárkou Jennou (Brittany Snow) si založia malú právnickú firmu v pochybnej štvrti v bývalej predajni luxusnej obuvi. Bývalý majiteľ však skončil v likvidáci a zanechal im všetok svoj tovar. A hľa, zrodilo sa Harry’s Law and Fine Shoes, slogan hodný minimálne Dona Drapera z Mad Men.

Ak ste dočítali až sem a myslíte si, že tento seriál je zlátanina veľmi podivných elementov, čiastočne máte pravdu. Ale na druhej strane je to vtipný seriál s príjemnými postavami, ktorý sa neberie vážne. Celé to beží pod taktovkou Davida E. Kelleyho, ktorého možno poznáte ako tvorcu Ally McBeal, The Practice a Boston Legal. Dá sa teda povedať, že vo svojom obore sa vyzná. Z tohoročnej plejády právnických seriálov (The Whole Truth, The Defenders, The a Outlaw) vychádza Harry’s Law najpozerateľnejšie. Je to jednoznačne aj vďaka Kathy Bates (The Office, Six Feet Under), na ktorej seriál stojí a padá. Rola starej znudenej právničky so zmyslom pre iróniu a sarkazmus jej padla ako uliata. Nate Corddry (Studio 60) si stále zachováva imidž roztržitého mladíka, ktorý nevie prestať rozprávať. Keďže je to len pilotný diel, neviem ktoré ďalšie postavy nadobudnú status regulérnosti, ale dúfam, že „boss ulice“ Damien a neurotický právnik Peyton budú medzi nimi.

Príbeh pilotnej časti sa sústredí práve na nášho neúspešného samovraha Malcoma. Má totiž drogový problém a hrozí mu väzenie. Ako to ale býva, Malcolm je mladý chalan s budúcnosťou, ktorý sa spadol na zlé chodníčky. Vďaka neoblomnému Peytonovi ale prospekty nevyzerajú ružovo. Rok väzenia po dohode alebo tri roky väzenia po súde. Každopádne môže škole dať zbohom. Ibaže by sa stal zázrak a aj keď ho znajú vinným, súd by „privrel oči“. Všetci asi tušíte ako to dopadne.

Harriet si ma podmanila tak ako jej pochybné susedstvo. Revolverom v kabelke a poznámkami o živote. Verdikt:  7,5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor