SERIÁLY.kinema.SK

Freaky Friday

Epizódy, Extra, News január 7., 2011

Vianoce prišli a odišli rýchlo, Silvester tiež a zas je tu čas nových dielov našich seriálov. Jedným z nich je aj Fringe, ktorý dostal od FOXu pod stromček zvláštny darček. Zmenu vysielacieho času zo štvrtka na piatok. Áno, ten piatkový slot smrti, kde strašia duchovia mnohých seriálov. Čo je ale piatkový slot pre náš tím zvyknutý na pitvanie mozgu ešte pred rannou kávou?

Fringe začne druhú kapitolu 3. série 21. januára s epizódou 3×10 Firefly (scifisti sa už teraz určite škeria ako mesiačik na hn… ako mesiačik), ktorá má zhodou náhod (?) rovnaké pomenovanie ako kultový sci-fi seriál Firefly, z ktorého si FOXka tiež urobila trhací kalendár.

Ak si po bujarom Silvestri neviete spomenúť, čo sa udialo v prvej polovici tretej série, ponúkam vám menšie-väčšie zhrnutie.

Tretia séria začala zámenou našej Olivie s „tou druhou“, ktorá si získala minimálne tri prezývky a internet sa stále nevie zjednotiť (Fauxlivia, Altlivia, Bolivia). Obe sa museli adaptovať na nový spôsob života, tej našej to išlo o trošku ťažšie vzhľadom na skutočnosť, že jej chceli Walternate a spol. vymyť mozog. „Olivia“ infiltrovala tím Bishopovcov, hravo zaujala miesto našej Olivie a popri posielaní pravidelných správ cez oldschoolový písací stroj pomáhala riešiť zvláštne prípady.

Prvým prípadom týždňa v 2. epizóde The Box sa stala kovová krabica, ktorá nechala svoje obete v stave tranzu, ktorý po čase viedol k smrti. Krabicu v metre nechával náš (teda aspoň môj) obľúbený záporák Thomas Jerome Newton. Peter ju pri dočasnom ohluchnutí zneškodnil, my diváci sme zistili, že krabica obsahuje časti evil mašinérie na ovládnutie sveta. Walter zdedil od Williama Bella celý Massive Dynamics (aj s poštárom Jankom). A Peter a „tá druhá“ Oliva sa dali dokopy. Nič neurýchli vzťah ako krvácajúca mŕtvola v šatníku, o ktorej by vaša drahá polovička nemusela vedieť.

V 3×03 The Plateau sme sa pozreli na našu Oliviu a seriál zaviedol novú štruktúru; každý druhý diel sa bude odohrávať v inom vesmíre. Vo vesmíre, kde nezrušili Firefly, beží v ňom 11. séria Západného Krídla a Fringe divízia je rešpektovaným oddelením na riešenie zvláštnych prípadov. Po úspešnom brainwashingu sa Olivia vrátila pomôcť Charliemu Francisovi a popálenému Lincolnovi Lee pri dolapení Mila. Milo sa kedysi upísal pokusom farmaceutickej firmy na testovanie liekov. Vedľajší účinok? Vie predpovedať budúcnosť vypočítaním pravdepodobnosti nastávajúcich udalostí. A rozhodne sa zabíjať. Fringe tím musí nájsť spôsob ako nebyť o krok pozadu za Milom, kým čas odtikáva do smrti ďalšej obete. Aby toho nebolo málo, Charlie a Lincoln začnú spochybňovať, či je to naozaj „ich“ Olivia. (Nie je.) Nie sú sami, aj naša Olivia si začne všímať zvláštne veci a pre istotu sa jej objaví aj halucinácia Petra, ktorý jej to vysvetlí.

Do Shapeshifters Dream of Electric Sheep je krásny názov epizódy z nášho vesmíru, v ktorej si každý kladie otázku, ako ďaleko je ochotný ísť pri plnení povinností. Newton takúto morálnu dilemu nerieši a nerobí mu problém vystrieľať celú nemocnicu, len aby sa dostal k telu shapeshiftera. Keď zistí, že živý sa s telom von nedostane, je nútený shapeshiftera zastreliť a Walter má Vianoce. Ďalšie telo na oživenie. „Olivia“ má dilemu, pokiaľ je ochotná ísť vo vzťahu s Petrom. To, že pravá Olivia mu pred zámenou vyznala lásku, jej príliš nepomáha. Ako posledný si otázky kladie spiaci agent – shapeshifter, ktorému sa u nás zapáčilo a založil si rodinu. Newton tento maličký problém za neho vyrieši. Všetci nakoniec nájdu svoje hranice. „Olivia“ sa rozhodne ísť do vzťahu s Petrom naplno, shapeshifter dá prednosť rodine, za čo si zaslúži guľku od Newtona. Ten radšej ako sa dať chytiť, prehltne kyanidovú pilulku a definitívne nám dá najavo, že žiadny život nie je prednejší ako misia, ktorú má splniť.

Amber 31422 nás opäť vráti k našej Olivii s halucináciou Petra. Tradičný prípad týždňa tentoraz zahŕňa príbeh dvoch bratov, identických dvojičiek, z ktorých jeden je zaliaty v jantári. Podstatnejší je ale príbeh Olivie, ktorej Walternate nahnal do mozgu spomienky „Olivie“, aby znova prišla na to, ako prechádzať medzi vesmírmi. Imaginárny Peter jej ale pripomenie, že ona predsa vie ako na to, pretože tak už raz urobila. A kríza osobnosti je na svete. Komu chýbala nádrž na depriváciu zmyslov sa poteší. Olivia si odskočí do nášho sveta a hneď dvakrát. Objaví sa v obchode so suvenírmi a ešte stihne zavolať neteri k narodeninám. Šikovná baba, no nie? Walternate jej historku o „necestovaní“ nezožerie a začne tušiť prvé účinky Cortexophanu.

6955 kHz nie je frekvencia niektorého zo slovenských pochybných rádií ale názov 6. epizódy Fringu. Kým naša Olivia je zaneprázdnená skákaním medzi vesmírmi, Fringe tím s „Oliviou“ hľadá odpoveď na otázku, prečo 15 ľudí utrpelo amnéziu po vypočutí sekvencie čísel v nemčine na danej frekvencii. Čo znamenajú? Prečo spôsobujú amnéziu? Prečo ich vysielajú? A kto s vlastne oni? Plus prihoďte tzv. „Prvých ľudí“, ktorí žili ešte pred dinosaurami. Zdá sa vám to príliš šialené? Nie, ak za tým stojí Walternate, ktorý zakopal v našom vesmíre časť evil mašinérie. A Peter ich práve vykopal. Trpezlivosť ruže prináša.

V The Abducted spoznáme bližšie rodinu a motiváciu Broylesa. Jeho syn sa stal obeťou únosu človeka so znepokojivou prezývkou Candyman, ktorý každé dva roky čerpá svoju mladosť vysaním tej detskej. A práve uplynuli dva roky od jeho poslednej návštevy. Keď Olivia nerieši prípad unesených detí, trávi svoj voľný čas plánovaním úteku domov za pomoci komplica taxikára. Nastala hodina Ú ale to by nebola naša Olivia, keby plány neodložila a nešla zachrániť nevinné dieťa. Všetko dobre dopadne, ale posledná návšteva malého pacienta v nemocnici veci skomplikuje. Zvyk je železná košeľa a Olivia pri zachraňovaní zakričala FBI. A ako dobre vieme, FBI v tom druhom vesmíre prestala existovať pred desaťročím. Broyles to vie tiež, ale z vďaky za dolapenie únoscu jeho syna ju pustí. Konečne sa môžeme vrátiť k veľkému úteku. Olivii sa podarí vlámať do laboratória a skočiť do nášho vesmíru. Bohužiaľ Walternate zistí, čo má za lubom a stihne ju vrátiť. Nie však predtým, ako Olivia stihne poslať odkaz Petrovi. „I’m trapped in another universe.“

Entrada je TÁ časť, na ktorú sme všetci čakali. Dokonca sme si zaslúžili aj epický filmový trailer. Olivia sa vracia domov.

Diel začína presne tam, kde predchádzajúci skončil. Peter sa dozvie, že žena na druhej strane postele nie je jeho Olivia. Prehľadá jej veci a otestuje ju gréckym citátom, ktorý by pravá Olivia poznala. „Tá druhá“ si uvedomí, že je prezradená a začína sa príbeh dvoch Olivií snažiacich sa dostať domov. Zatiaľčo naša Olivia sa snaží uniknúť z operačného stola Walternata a evil poštára Janka (vedec Brandon), „Olivia“ uteká pred veľmi odhodlaným Petrom a zbiera čas, kým Walternate nevymyslí spôsob ako ju dopraviť domov. V celom tom zmätku príde o život „ten druhý“ Broyles. Cena za pomoc našej Olivii pri návrate domov. Aspirin Asteroid Astro Astrid zažije najväčšie prekvapenie života, keď sa naša Olivia vyškrabe z Walterovej starej nádrže v laboratóriu v Harvarde. A sme doma.

Posledný diel pred Vianocami, Marionette, slúžil ako epilóg k prvej kapitole tretej série. Obe Olivie sú vo vlastných vesmíroch a obe sa musia vyrovnať s tonou otázok a myšlienok. Hlavne tá naša Olivia nedokáže pochopiť ako ju Peter nemohol rozoznať od „tej druhej“ a cíti sa zradene. Úplný cudzinec zaujal jej miesto, otváral jej poštu, spal v jej posteli, nosil jej oblečenie a nikto si nič nevšimol. Na jedného človeka je to dosť a predsa si Fringe neodpustí aj tradičný prípad týždňa. Génius zamilovaný do tanečnice, ktorá spáchala samovraždu, sa rozhodne priniesť ju do sveta živých na jeden posledný tanec. Menší háčik, jej orgány boli venované na transplantáciu a on ich musí získať spať. Musím povedať, posledný tanec (ne)mŕtvej baletky bol veľmi creepy Cirque de Soleil.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Michal | január 7., 2011 o 14:38 |

  OMG ako dobre ze som to prestal pozerat v prvej serii asi po 3 castiach nie ze by to bolo zle ale ked som si cital tento text tak by ma asi porazilo pri pozerani…komplikovanejsie to uz asi nemohli vymysliet nie? :-)

 2. Freak | január 7., 2011 o 14:53 |

  Znie to komplikovane, ale tym ze ustanovili, ze kazda druha epka bude v „tom inom“ vesmire a fakt ich dostatocne odlisili okrem ineho aj uvodonou znelkou („ten druhy“ vesmir ma cervenu variaciu) tak to je prehladne.

 3. Freak | január 7., 2011 o 14:54 |

  Skus dat tomu druhu sancu :)

 4. Marcoz | január 7., 2011 o 15:16 |

  Fringe síce pozerám pravidelne, takže sa v tom až tak nestrácam, ale tento prehľad mi to predsa len urobil trochu jasnejšie :-)

 5. abby | január 7., 2011 o 16:55 |

  :-) :-)

 6. jaktichu | január 10., 2011 o 14:32 |

  pěkné, jen poznámka:

  „Nie, ak za tým stojí Walternate, ktorý zakopal v našom vesmíre časť evil mašinérie. A Peter ich práve vykopal. Trpezlivosť ruže prináša.“
  Ve sktuečnosti části Stroje v našem vesmíru jsou pozůstatky Prvních lidí, stejně jako ve vesmíru druhém, ale zřejmě Walternate nedokázal některé části najít, tak si je nechal najít u nás :-) Bylo by přece nelogické, aby u nás Walternate něco zakopával a pak nás nechal to najít.

Napíšte svoj názor