SERIÁLY.kinema.SK

Pamätáte sa na zlatú éru právnických seriálov? Vymenujem dvoch zástupcov, ktorým nikto nedošliapol na päty: Boston Legal a Ally McBeal (od tvorcu aktuálneho Harry´s Law). Od týchto dvoch seriálov sa filmári stále pokúšajú prísť s niečím originálnym, no končí sa to zvyčajne fiaskom, alebo sa radšej sústredia na policajné prostredie a primiešajú súdnu sieň tam. Fairly Legal je najnovším pokusom o seriál z právnického žánru od stanice USA. Berú to však z opačnej strany, hlavná hrdinka nie je právničkou, ale mediátorkou pôsobiacou v otcovej firme.

Ak neviete, čo je mediátor, zbystrite pozornosť. V poslednej dobe sa uplatňuje postup, kedy pred samotným predstúpením pred súd najprv klienti navštívia mediátora. Je to osoba s právnickým vzdelaním, ale nestojí na strane obžalovaného, ani žalobcu. Pozerá sa na situáciu objektívne a snaží sa navrhnúť riešenie vhodné pre obe strany, založené na kompromise.

Hlavná hrdinka seriálu, Kate Reed (Sarah Shahi), sa po smrti svojho otca vzdáva profesie právničky a dáva sa na vykonávanie spomínaného povolania mediátorky. Naďalej však zostáva v rodinnej firme Reed & Reed a po boku ovdovenej macochy Lauren (Virginia Williams) rieši zákazky a svoje prípady. V pilotnej epizóde sa celý čas snažia nechať podpísať novú zmluvu stálymi klientmi, ktorí z neznámych príčin odmietajú a zároveň rieši prípad pokazených zásnub. Pri svojich peripetiách využíva pomoc právnického kolegu/milenca/kamaráta Justina Patricka (Michael „Cylon Sam“ Trucco).

Úvodná epizóda mala 63 minút a podľa mňa to časti viac ublížilo, ako pomohlo. Pasáže, kedy som držala prst na šípke s chuťou pretočiť to o pár sekúnd sa striedali so scénami, ktoré ma zaujali. Takáto nasilu natiahnutá minutáž mala ako následok inkoherentú časť plnú zbytočných motívov. Pokým v úvodnej scéne v meste Kate ukázala svoje mediátorske nadanie, neskôr v reálnom prípade snúbencov, keď sa pokúšala o trik s hodinkami to autori riadne pokašľali, lebo scéna je priehľadná ako igelitové vrecko.

V týchto seriáloch hrali vždy gro deja viac vzťahy, než prípady. Hlavná hrdinka vedie komplikovaný vzťah s macochou, medzi ktorými funguje perfektná chémia a divák sa pri tom baví, ale do toho tvorcovia hodili podľa mňa nadbytočnú líniu s Kateiným bratom. Je totiž otecko na materskej dovolenke a z tých dvoch scén na obrazovke vám je jasné, že bude liezť na nervy a zbytočne bude uberať z dynamiky seriálu. Ostatní stáli herci pohybujúci sa v okolí mediátorky Kate sú ale výborní. Justin Patrick v podaní charizmatického Michaela Trucca sa bravúrne strieda so Sarah Shahi a prehadzujú si medzi sebou prvé husle, ich vzťah má už v prvej epizóde dynamiku a tvorcovia nechali otvorené dvere hlbšej zápletke z minulosti. A rozkošný Leonardo (Baron Vaughn), ktorý je jej sekretárom, no zároveň drtí WoWko, pije jablkové zženštilé žbrndy a v zásuvke má hodinky s Buffy, premožiteľkou upírov je čerešničkou na torte.

Na druhej strane ma rozčuľovalo viac vecí. Pozastavovala som sa stále nad mobilným telefónom Kate, v ktorom boli namiesto mien ako u normálneho človeka uložené kontakty pod prezývkami Lev, Čarodejnica, Čarodejník, či Strašiak. Čo sme v Narnii? Viem, že seriál má byť emočné podfarbený a videný z perspektívy Kate, ale toto bolo zbytočné. To musí mať v mobile potom asi len 10 kontaktov, aby to vedela rozlíšiť. Taktiež sa seriál nevyhol rôznym klišé vo svojom žánri, hlavná hrdinka je rozvedená a v konaní dostala len loďku, na ktorej žije. Na súde si povie svoj názor bez ohľadu na následky a dostáva sa potom do situácii končiacich putami a všetky scény, ktoré odhaľujú jej charakter by mali byť vtipné, ale vôbec nie sú. Od čias Ally McBeal a Boston Legal sa všetci poučili, že humor v súdnej sieni je ťažkou, no dobre ocenenou vecou, ak sa spraví dobre. Tuto to však neplatí.

Z tejto pilotnej epizódy seriálu Fairly Legal mám zmiešané pocity. Potenciál to má, dobrých hercov tiež, ale stále tam niečo chýba. Možno je to tým, že úvodná epizóda bola zbytočne rozťahaná nad rámec bežnej časti, alebo len zle načasovaným humorom a emocionálnymi scénami. Dávam 5/10 a dúfam, že sa seriál polepší, alebo ho aspoň zastavia pred najhorším.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Frank | január 23., 2011 o 12:21 |

    Já to ješte nevidel, ale pokud zaujme tak jsem zvedavý na „Jacka O Neila“:)

  2. Martin | január 24., 2011 o 07:57 |

    Na tejto stránke sa človek nie len o seriáloch dočíta, ale napr. aj o tom, čo je mediátorka … palec hore .. :D

Napíšte svoj názor