SERIÁLY.kinema.SK

V nedeľu začne na BBC 3. séria obľúbeného formátu Being Human. Za oceánom dlho neváhali a chytili šancu mať svoju vlastnú verziu za pačesy. Ujala sa toho legendárna Syfy (nové pomenovanie pre bývalý SciFi Channel), ktorá pred nedávnom zrušila dva veľké projekty, do ktorých vkladala veľké nádeje, Capricu a Stargate: Universe. Dokáže však novým, na pohľad omnoho lacnejším seriálom Being Human zaujať náročné publikum tejto malej stanice? Bude úspech porovnateľný s tým, čo je vo Veľkej Británii? Na tieto otázky dostaneme odpoveď časom, teraz sa však ponorte so mnou do recenzie pilotnej epizódy.

Hlavnými hrdinami sú dvojica charizmatických mladých mužov, Josh (Sam Huntington) a Aidan (Sam Witwer). Obaja pracujú v miestnej nemocnici, jeden ako sanitár a druhý ako zdravotný asistent (sestra nie je vhodné pomenovanie, keďže je to muž) a majú desivé tajomstvo.

Aidan totiž žije na tejto planéte už niekoľko storočí a keď je nablízku človek s chutnou krvou, bojuje s potrebou vyceriť zúbky. Je totiž upírom. Josh, na druhej strane svoje tajomstvo ukrýva len pár nocí v roku. Vtedy si neužije spánku do ružova, ale v intimite priľahlých lesov sa mení na vlkolaka.

Obaja mladí muži tvoria zohratý tím a rozhodnú sa vzdorovať svojim slabostiam a začať žiť ako normálni ľudia. Najlepším riešením pre nich je prenajať si dom a tváriť sa „normálne“. Samozrejme, že dom, ktorý je už aj tak v chatrnom stave nie je rozprávkovým domovom. Potuluje sa v ňom duch mladého dievčaťa Sally (Meaghan Rath), ktorá síce chcela mať magisterský titul, ale zubatá ju oň pripravila.

Trio hlavných hrdinov sa teda snaží prežiť a počas svojich životov prichádzajú na to, čo je im na bytí človekom také vzácne. Samozrejme, že dej sa nekrúti len okolo nich, vo svete nadprirodzených bytostí, kam by sme ich mali radiť funguje totiž určitá hierarchia. Zjavné je to v Aidanovom prípade, lebo od začiatku tušíme, že kedysi v tom lietal poriadne a všade ho prenasleduje istý Bishop (Mark Pellegrino, ktorý je v tomto žánri legendou), ktorý strojí na čele upírov.

Viac z deja neprezradím, lebo by ste prišli o veľa. Na tejto adaptácii robenej filmármi zo Spojených Štátov je už ale aj tak badať veľké rozdiely. Formát je takmer o 20 kratší, než ten britský a dej sa začína o čosi skôr. V pilote sa totiž Josh s Aidanom do domu sťahujú a nebývajú v ňom, ako v tej verzii zo Spojeného kráľovstva. Samotný dom je v tejto verzii z vonku krajší, lebo nie je len radovou stavbou, ale proporčne absolútne nesedí interiér so zovňajškom, čo si všimne len pozorný divák. Čo sa týka trojice hrdinov, všetci sú viac… americkejší. Namiesto ušatého Russella Toveyho, od prírody kostnatého Aidana Turnera a prirodzene kučeravej Lenory Crichlow sa teraz budete pozerať na svalnatých krásavcov a vyfešákovanú dámu v pyžame.

Celá epizóda mala pomerne veľa deja a bola rozdelená pokračovaním, aby ste si ku obrazovkám sadli aj o týždeň. Zaujalo ma taktiež, že aj napriek masívnemu deju bola celková atmosféra Being Human uvoľnená a podfarbená množstvom zaujímavej hudby. Vyvolávalo to vo mne dojem, že sa umelo snažia vytvoriť chémiu medzi hlavným triom hrdinov, ktorá tu zatiaľ ešte absentuje. Verím však, že časom sa ku nej prepracujú.

Americkej verzii Being Human nie je čo vyčítať. Oproti iným žánrovým príbuzným tu upíri nechodia dookola na strednú, vlkolaci nie sú dedičnou záležitosťou rodinného klanu a proti duchom sa nebudete chcieť ochrániť soľou. Inšpiruje sa svojím predchodcom, to je pravda, ale tvorí si vlastnú cestu. Zaujímavé dejove línie si ponecháva a hrá sa s nimi, ostatným postavám servíruje však niečo nové, no duchom podobné s celkovým ladením seriálu. Ak ste takým zarytým fanúšikom originálnej verzie, ako ja, skúste si predstaviť, že sa to odohráva v paralelnej realite a zaujme vás to. Pilotu dávam solídnych 8/10 – dva som ubrala za proporcie domu a ťažké udržiavanie pozornosti pri hudobných klipoch.

Na záver dodávam len, že pilot si môžete pozrieť legálne na stránkach AXN, a to dokonca v HD!

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Marcoz | január 18., 2011 o 21:55 |

  Mark Pellegrino je pomaly v každom seriáli…

 2. palino3356 | január 18., 2011 o 22:10 |

  Chudak dievca, asi ma nejaku vaznu dusevnu poruchu. :D

 3. Michal | január 18., 2011 o 22:43 |

  Neviem pozrel som prvu seriu BH UK verziu a pacilo sa mi to,pustim sa aj do 2.serie ale hned nie.. aj ked take True Blood je o DOST lepsie…ale tuto US verziu na to serem, radsej pozrem ten Skins US….

 4. xtomas252 | január 20., 2011 o 01:57 |

  No nevím… koukám se třeba na prison break a zapnu díl a přijde mi, že za 5 minut skončí… Tenhle seriál mi sice nijak nevadil, ale asi 5x jsem se koukal, ta jak dlouho už skončí… Děj se dal shrnout do 5-10 minut tak doufám, že se to v dalším díle trochu rozjede, jinak to zabalím… Popřípadě testnu UK verzi, ta bude asi lepší :D

Napíšte svoj názor