SERIÁLY.kinema.SK

Dramedy seriálov o americkej mládeži nie je nikdy dosť, čo si zrejme povedal aj Walt Becker a Michael LeSieur a vytvorili tak pre televíznu stanicu TBS (áno, aj ja o nej počujem prvýkrát) nový seriál Glory Daze.

Joel Harrington (Kelly Blatz) je slušne vychovaný chlapec, ktorý vždy napĺňal očakávania svojich rodičov a teraz prichádza na univerzitu, kde v tom chce pokračovať – sústrediť sa na štúdium, aby sa dostal na medicínu a preto sa vyhýbať divokému životu spolkov na univerzitnej pôde. Avšak po stretnutí so svojim podivným spolubývajúcim Zackom (Josh Brener), ktorý spí s mečom z alobalu a stavia si sopky zo zemiakovej kaše, svoje rozhodnutie prehodnotí. Po stretnutí s basketbalovým hráčom Brianom (Hartley Sawyer), nadržaným židom Eliom (Matt Bush), Aziatom Changom (Tim Jo) a ambicióznym budúcim politikom Jasonom (Drew Seeley) sa všetci spolu vyberú na obhliadku všetkých bratstiev, ktoré v campuse sú.

Jason by rád vstúpil do prestížneho bratstva, kde bol aj jeho otec a šesť amerických senátorov, no uvedomí si, že všetci sa tvária akoby boli viac a ani on, synáčik bohatých rodičov, sa tam necíti dobre. Nakoniec všetci okrem Changa (ktorý sa pobral do ázijského spolku ako chcel jeho otec) skončia na žúre v Omega Sig, kde sa očividne žúruje od rána do večera.

Glory Daze je všetko len nie originálny seriál, takže od začiatku bolo jasné, že partia spraví nejaký „prúser“ a „trapas“, chvíľu to bude vyzerať, že ich neprijme ani ten najpodradnejší spolok, no všetko sa to nakoniec úplne nereálne vyrieši.

Ako som už načrtla, seriál nie je ničím originálny – predstavte si Greek mínus dievčenské spolky zasadený do roku 1986 a tak nejako to asi vyzerá. Zdá sa, že tvorcovia sa riadili heslami „všetko retro je cool“ a „poďme vysvetliť spoluobčanom, prečo všetci nosia znova raybany,“ čo by nebolo zlé, ak by si dali na tom viac záležať. Takmer všetky kostýmy vyzerajú akoby ich zbehli kúpiť do vedľajšieho nákupného centra, všetci majú krásne účesy (hoci všetci vieme, že 80. roky boli plné nevkusnej módy a všetci vtedy vyzerali zle, nech sa snažili akokoľvek) a jediné spoločensko-politické problémy, ktoré tam riešia sú spojené so Sovietskym zväzom.

Glory Daze by mohol byť úžasným seriálom, ktorý má potenciál byť zaujímavým a odlišným od súčasnej americkej tvorby, len scenáristi a hlavne kostyméri a kaderníci by mohli vytiahnuť staré fotografie a ročenky svojich rodičov. Potom by Glory Daze mohol byť seriálom, ktorý by som si s radosťou pustila po ťažkom dni v škole. Preto pilot hodnotím 5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor