SERIÁLY.kinema.SK

Thorne je nový počin káblovej stanice Sky1 založený na knižnej sérii od Marka Billinghama. Séria zatiaľ obsahuje 8 kníh a šesťdielny seriál sa zameriava na prvé dve. Sleepyhead sa venujú prvé tri epizódy, zvyšné tri sú adaptáciou druhej Billinghamovej knihy – Sacredy Cat.

Ústrednou postavou ako aj kníh, tak aj seriálu, je detektív Tom Thorne. Seriál nás hodí rovno doprostred naháňačky. Thorne je spolu so svojím tímom na stope záhadnému sériovému vrahovi. Jeho prvé tri obete skončili mŕtve, štvrtá (ne)mala také šťastie a prežila to. Allison Willett síce vidí, počuje a vníma, ale nemá žiadnu možnosť spojiť sa s okolitým svetom. Má tzv. Locked-In syndróm, pri ktorom pacient stráca schopnosť ovládať priečne pruhované svaly a je až na očné svaly kompletne paralyzovaný . Ako sa teda Tom dostane na stopu nebezpečnému vrahovi, keď jeho jediný svedok nie je schopný komunikácie?

Thorne je kriminálka, alebo ak to chcete nazvať honosnejšie, kriminálna dráma a teda máte pocit, že vás v nej už nič neprekvapí. Ak je vrahom záhradník a vzal si na mušku susedovie psa, pretože mu rozhrabával záhradu, nik si nebude pamätať, o čom bol daný diel desať minút po dopozeraní. Preto čím zvrátenejší a zvláštnejší prípad, tým lepšie. V tomto sa Thorne relatívne darí, je to jedna z lepších vecí v žánri. Určite tomu napomáha aj počet epizód a fakt, že sa nemusia zameriavať na vizuálne efekty, aby udržali divákovu pozornosť. *ehm CSI ehm*(Napriek tom sú spomalené a rýchlo prestrihané zábery efektné.) No aj tak som mala pocit, že prvý diel sa trochu vliekol. Napomáha tomu aj ubíjajúca depresívna atmosféra, za ktorú je tak trochu zodpovedné aj prevedenie seriálu. Prvý diel je natočený v šedých farbách, všetko sa zdá mŕtve. Obete umierajú a Thorne sa nikam neposúva.

Obsadenie seriálu je hviezdne. Ak navyše pravidelne sledujete britskú televíznu produkciu, môžete si zahrať moju obľúbenú hru „Kde všade hral ten herec?“. Hlavnú úlohu detektíva Thorna na seba zobral ostrieľaný David Morrissey (Blackpool, Doctor Who, State of Play), tí, čo v lete zachytili ďalšiu podobnú kriminálku od ITV – Identity, budú poznať Aidana Gillena v úlohe patológa a každému, kto videl Ashes to Ashes, bude známy Stephen Cambell Moore (Evan White v A2A) alebo Eddie Marsan (filmový Lestrade z minuloročného Sherlocka). A aby som nezabudla na všetkých Hank Moody pozitívnych, Natascha McElhone sa v epizóde objaví tiež. V druhej polovici sa k Thornovi pridá aj Sandra Oh (Grey’s Anatomy).
Solídne spracovanie, zaujímavý príbeh, dobré obsadenie. Dávam 7,5/10.Komentáre

 1. sepi027 | október 18., 2010 o 16:41 |

  neviete kde by sa dalo dostak ku titulkom ???

 2. Freak | október 18., 2010 o 18:00 |

  Sk/CZ? Nuž, neviem, toto asi nikto neprekladá. Ale EN sú napríklad tu http://bit.ly/ddQLjh

 3. Tayna | október 22., 2010 o 17:00 |

  Nech sa paci slovenske titulky
  http://www.titulky.com/Thorne-Sleepyhead-S01E01-163784.htm

Napíšte svoj názor