SERIÁLY.kinema.SK

Všetci „britofili“ mali nedávno predčasné Vianoce. BBC po dlhom čakaní vypustila na svetlo zo svojho prísne stráženého podzemia trailer BBC Drama na jeseň/zimu 2010 (nájdete ho vložený na konci článku). Zatiaľ sa pozrime, čo mi uniklo, čo dostalo vysielacie časy a či Doktor navštívi starých známych.

Outcasts
Na úvod niečo, čo prvotne ušlo mojej pozornosti. Ben Richards (Spooks, Party Animals) s Kudos Film and Television nám pripravili osemdielny (8x60min) dramatický seriál z vesmíru. Outcasts sa odohráva na nedávno objavenej planéte a prevedie nás dilemami, láskami a životmi skupiny ľudí, ktorí sa rozhodli osídliť nový svet. V roku 2040 je táto planéta domovom pre preživších obyvateľov Zeme, miestom na nové začiatky, kde môžu priniesť ponaučenia zo Zeme a vyhnúť sa chybám pri začatí novej éry.
Seriál začína dňom, kedy na planéte pristane posledný transportér to Zeme. Kto bude na palube? Priatelia, nepriatelia, naši milovaní aj nenávidení? Zásoby, novinky zo Zeme alebo aj chyby minulosti, kvôli ktorým bola Zem zničená?
Hlavná otázka ale znie, ako vytvoríte nový a lepší svet? Na ňu sa nám pokúsia odpovedať Liam Cunningham (Clash of the Titans, Harry Brown), Daniel Mays (Ashes to Ashes), Hermiona Norris (MI-5), Jamie Bamber (BSG, L&O: UK) a Eric Mabius (Ugly Betty). Dátum vysielania nie je presne určený, ale keďže sa Outcasts nachádzajú v spomínanom traileri, dúfam, že sa ich dočkáme už čoskoro.

The Sarah Jane Adventures
Populárny spin-off Doctora Who zameraný na menšieho diváka, The Sarah Jane Adventures, sa vráti na CBBC v pondelok 11. októbra. Pre tých, čo sa s ním ešte nestretli, seriál má na svedomí Russell T Davies, ktorý je zodpovedný za zmŕtvychvstanie Doktora. Hlavnú úlohu investigatívnej novinárky Sarah Jane Smith, spoločníčky už Štvrtého Doktora (a chvíľu aj Desiateho Doktora), hrá Elizabeth Sladen. Úspešne jej sekundujú mladé hviezdy Tommy Knigh (Luke), Daniel Anthony (Clyde) a Anjli Mohindra (Rani).

K sérii plnej mimozemšťanov, nacistických vojakov, viktoriánskych loviteľov duchov sa pripojí aj celá plejáda hosťujúcich hviezd ako Katy Manning (bývalá Doktorova spoločníčka Jo Grant), Julie Graham zo Survivors ale aj „školník Argus Filch“ David Bradley. A najlepšie nakoniec, príde aj samotný Doktor. Áno, Matt Smith si zahrá v epizóde so zaujímavým názvom Death Of The Doctor.

Children In Need
Každoročná charitatívna akcia Children In Need, ktorej výťažok putuje na pomoc deťom a mladistvým v núdzi nie je za dverami, možno za rohom, každopádne sa blíži. Táto akcia začala už v roku 1980 a jej nezameniteľným maskotom je žltý medvedík Pudsey. Pri tejto príležitosti si mnohé programy pripravujú špeciálne ukážky (Merlin, Top Gear, Ashes to Ashes), ktorých hrdinom je práve Pudsey alebo ako v prípade Doktora Who, uvedú sneak peek z očakávaneho vianočného špeciálu. Slávnostný program beží celý deň a učastní sa ho plno známych televíznych osobností. Minulý rok sa vyzbieralo rekordných 39 miliónov libier. Pudseyova púť začala 20. septembra a vyvrcholí v piatok 19. novembra na BBC One.

Lip Service
Sex, lži a pravá láska v súčasnom Škótsku. Takto charakterizuje novú šesťdielnu drámu stránka BBC Three. Seriál sleduje životy skupiny dvadsať-niečo ročných lesbičiek a vy sa môžete pripojiť už 12. októbra.

Cat (Laura Frasier) je sebavedomá architekta vynervovaná návratom svojej bývalej milenky Frankie (Ruta Gedmindas). Frankie je talentovaná fotografka,ale tak trochu aj hurikán a svojím neoznámeným návratom do Glasgowu prinesie do Catinho života chaos. Fiona Button si zahrá tápajúcu herečku, najlepšiu priateľku Cat a zároveň jej spolubývajúcu, ktorá má zlý zvyk zamilovať sa do nesprávnych žien.
Celé to má na svedomí Harriet Braun (Mistresses, Attachments) a Kudos Film and Television Production (Ashes to Ashes, Life on Mars, Spooks) v spolupráci s BBC Scotland.

A tu je už spomínaný trailer BBC Drama jeseň/zima 2010:Napíšte svoj názor