SERIÁLY.kinema.SK

V roku 2006 Shane Meadows napísal a režíroval film This Is England, ktorý bol výborne prijatý ako divákmi, tak i kritikmi (v roku 2006 vyhral v kategórii najlepší film na British Independent Film Awards a v roku 2007 zvíťazil ako najlepší britský film na British Academy Film Awards) a tak nikoho neprekvapí, že sa rozhodol s Jackom Thornom napísať i štvordielne seriálové pokračovanie This Is England ’86 pre Channel 4.

Film sleduje subkultúru mladých skinheadov v Anglicku v roku 1983. Mladý Shaun (Thomas Turgoose) má len 12 rokov, keď sa v škole pobije so spolužiakom, ktorý urazil pamiatku jeho otca, ktorý zomrel vo vojne o Fauklandy. Keď sa zranený vracia domov, stretne partiu mladých apolitických skinheadov, ktorý sa ho ujmú a on sa k nim pridá. V ich vodcovi, Woodym (Joseph Gilgun) nachádza staršieho brata, ktorého nikdy nemal a prežíva prvú lásku so staršou Smell (Rosamund Hanson). Idyla sa končí, keď sa z väzenia do partie vráti extrémisticky naladený nacionalista Combo (Stephen Graham), ktorí hnutie skinheads zneužíva na šírenie svojich rasistických nálad. Snaží sa prevziať vedenie nad gangom, ktorý sa rozpadá na politicky neangažovanú skupinku vedenú Woodym a extrémistov vedených Combom, ku ktorým sa pridá aj malý Shaun.

Seriál opisuje udalosti o tri roky neskôr, v roku 1986. Shaun má za sebou posledný školský deň a musí si nájsť svoje miesto vo svete a prácu, čo nie je ľahké, keďže v Británii sú 3 milióny nezamestnaných. Jeho bývalí kamaráti Woody, Lol (Vicky McClure), Smell a Meggy (Perry Benson) a iní majú svoje vlastné problémy – Woody a Lol majú svoj svadobný deň, ktorý sa ale skončí úplne inak ako plánovali, čím sa znova skrížia ich osudy so Shaunom. Okrem subkultúry skinheadov sa v seriáli stretneme aj s hnutím Scooterboy, kde jedného z členov stvárňuje Joe Dempsie a v nasledujúcich epizódach sa vráti aj Combo. Meadows sa vyjadril, že dej seriálu sa bude sústrediť hlavne na postavu Lol a to, čo sa stane vraj zmení jej život navždycky.

This Is England je vynikajúci film, ktorý by ste mali vidieť, ak sa chystáte pozerať seriál. Obsadenie, tvorca a prostredie – nič z toho sa nezmenilo a divák tak má pocit, akoby film priamo pokračoval. Rozhodne to nie je seriál pre každého, ale má nepopierateľné čaro, keďže zobrazuje subkultúru skinheadov z úplne iného hľadiska ako sme zvyknutí. Prvá epizóda bola odvysielaná 7. septembra a k obrazovkách pritiahla viac ako 2,5 milióna divákov, ktorí This Is England ’86 uprednostnili pred Ultimate Big Brother. Vzhľadom na prekvapivo vysokú sledovanosť sa môžeme tešiť aj na druhú sériu, ktorú Meadows prisľúbil, ak táto bude úspešná. Moje hodnotenie „pilotu“: 9,5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Michal | september 15., 2010 o 16:30 |

    jaaaj mal som to stiahnute ale dal som to do kosa lebo neboli titulky….do faka :-((

  2. j4nuska | december 18., 2010 o 18:20 |

    mám preložene titulky na prvý diel :) a idem prekladať na ďalšie … napíšte na [email protected] a pošlem :)

Napíšte svoj názor