SERIÁLY.kinema.SK

Seriály z produkcie ABC mám vo všeobecnosti rada. Ktorá iná stanica by dala zelenú šialenému spisovateľovi Castlovi, či bláznivým ženským z Wisteria Lane. Bola som preto zvedavá na ich najnovší počin, The Whole Truth. Zvyčajne majú dobrý vkus pre charizmatických hrdinov, svieže zápletky a ľahko obľúbiteľné charaktery. Nič z toho sa však v spomínanom titule nedialo.

Predstavte si zločin. Vždy je tam nejaký policajt, ktorý zloducha chytí a epizóda sa skončí. The Whole Truth sa na to díva inak- ukazuje divákovi, že tam, kde sa bežný seriál končí, celý prípad začína.V hlavných, protichodných úlohách sa nám predstavia Rob Morrow (Numb3rs) ako sympatický a mierne vtipný advokát Jimmy Brogan a Maura Tierney (ER) ako neurotická právnička Kathryn Pearle. Obaja sa poznajú, lebo spolu absolvovali právnické skúšky. Za iných okolností by tvorili zohranú dvojicu, obaja sú totiž veľmi talentovaní a žiadaní.

V pilote riešime spolu s právnikmi prípad učiteľa histórie. Zatkli ho za vraždu svojej študentky, ktorá okrem toho, že ho bola hispánka s ním mala pravdepodobne aj milostný pomer. A tu prichádza asi jediná originálna črta príbehu- pravda totiž nie je až taká jasná.

Právnické firmy oboch hrdinov postupne odhaľujú čriepky a pridávajú ich na misky spravodlivosti. V tomto podľa mňa tkvie hlavný problém The Whole Truth – ani Jimmy, ani Katrhyn nemajú dostatočnú charizmu. To by však nebol až taký problém, keby sa v ich okolí pohybovali zaujímavé vedľajšie postavy. Ale toto tu absentuje tiež. Kým Kathryn baží po výhre v tomto prípade a pridáva Jimmymu na rováš aj obvinenie z rasovej neznášanlivosti jeho klienta, vy strácate záujem o akýkoľvek vývoj vzťahu medzi nimi dvoma.

Za pozitívum show jednoznačne treba vyzdvihnúť dejovo delené celky, ktoré by som si dovolila nazvať až dejstvami epizódy. Jedna z nich sa venuje obhajobe, druhá obžalobe a epizóda vrcholí dejstvom o samotnom pojednávaní.Počas týchto troch krokov sa prípad stále viac a viac rozvíja a okolité postavy dodávajú pocit zabehnutého seriálu. Pravdou je, že už dávno som nevidela pilotnú epizódu, pri ktorej by som nemala pocit prvotiny daného formátu.

Sklamalo ma, že The Whole Truth nemá zápletku, ktorá by sa tiahla celým seriálom. Bude sa odvíjať na čisto epizodickej báze prípadu za prípadom a v každej epizóde vyhrá buď Kathryn, alebo Jimmy. Či to nejako ovplyvní postoj jedného k druhému, je ťažké predpovedať. Seriál predstavuje postavy, ktoré nie sú ploché, no chýba im iskra. Jimmy spomína, že ho doma čaká rodina a Kathryn má v úvodnej scéne nejakého priateľa. No chémia medzi oboma hlavnými hrdinami je nepopierateľná a zaujímavé je, že prehra jedného v súdnej sieni neovplyvní ich vzájomný vzťah.

Pri sledovaní sa tiež môžete rozlúčiť s riešením prípadu. Pokým v policajných drámach dostanete na konci naservírovaný kompletný priebeh prípadu, tu to tak nie je. Akonáhle zaznie verdikt sudcu, právnici si pretrú ruky a idú ďalej. Z určitých náznakov si však môžete vybudovať mozaiku, ktorú vám snáď režisér pozliepa. The Whole Truth mi neponúkol to, čo som u takéhoto seriálu čakala. Myslela som si, že nám tvorcovia ponúknu pohľad na to, čo sa odohráva po zatknutí kriminálnika. Ponúkli nám ho síce, ale až príliš reálne. Pravda totiž nikdy nie je úplná, ani keď nad ňou sudca vyriekne rozsudok.

Nerada vzdávam seriály po pilote, ale v tomto prípade si odvolanie nepodám, pretože to bolo iba 4,5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor