SERIÁLY.kinema.SK

Vyzerá to tak, že televízie sa rozhodli presedlať z doktorov na právnikov, keďže nielen stanica ABC má právnický seriál v podobe The Whole Truth, ale aj CBS. Tá túto sezónu prináša The Defenders, seriál o dvoch právnikoch ktorých heslo znie „Ak sa to stalo vo Vegas, zavolajte nás.“

Na úvod treba povedať, že toto je čisto konzumný seriál. Ako aj The Whole Truth, aj tu to vyzerá zatiaľ na formát „prípad týždňa“, aspoň v pilote nič nenasvedčovalo tomu, že sa tam vyskytne obsiahlejšia dejová línia.  Pri takomto type seriálov to ale nie je na škodu, pretože keď sa pustia do niečoho, čo nie sú, stáva sa z toho hybrid, o ktorom divák nevie, čo si má myslieť.

Celý seriál stojí na pleciach charizmatickej dvojice Nick Morelli  – Peter Kaczmarek . Kombinácia skúseného veterána Jamesa Belushiho a výrazného Jerry O´Connella, ktorého si asi pamätáte ako detektíva Hoyta z Crossing Jordan, funguje výborne. Sústredia sa na prípad mladého muža, ktorý nešťastnou náhodou zabil človeka pri obrane svojho brata. Všetko nahráva proti nim, klient čelí 40-tim rokom väzenia za vraždu. V tomto nevyhrateľnom prípade musia Nick a Jerry na presvedčenie poroty vytiahnuť všetky triky z rukávu. Popri nich začína svoju právnickú kariéru mladá Lisa Tyler (Jurnee Smollett).

V úvodnej epizóde sme sa veľa o postavách nedozvedeli. Vieme, že Nick má ženu a syna, ktorí s ním ale nežijú, manželka začína nový život a Nick sa cez to nevie preniesť.  Jerry je sukničkár, ktorý sa vyspí s každou, ktorú stretne a Lisa si popri škole privyrábala tancovaním. A nemyslím tým vo folklórnom súbore. Bromance Nicka a Jerryho ju však zatieňuje a príde mi odsunutá na druhú koľaj.

The Defenders je dobre urobená procedurálka, ktorú si človek pustí, keď si nechce lámať hlavu s mytológiou obsiahlejšiou ako Biblia ale chce sa zabaviť. Zasadenie do prostredia Las Vegas má potenciál pre zaujímavé (a povedzme si, aj vizuálne atraktívne) prípady. Je to seriál, ktorý si pustí k obedu/večeri, prípadne ako background noise. A v tejto kategórii vie, čo robí a preto mu na základe pilotu musím dať solídnych 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Freak | september 25., 2010 o 16:09 |

  Túto novinku prinesie slovenským a českým divákom na obrazovky AXN už v novembri. http://www.axn.cz/blog/november-na-axn

 2. SeriesLover | september 26., 2010 o 11:32 |

  Ako to ze nikto neurobil recenziu na prvy pravnicky serial z tych troch? Outlaw – myslim, ze ten je z nich najzaujimavejsi.

 3. Freak | september 27., 2010 o 08:24 |

  Sleduj web, podujmem sa na to. Ale vzhľadom na jeho piatkový vysielací čas o 2200, nedávam mu veľa šancí na prežitie.

 4. SeriesLover | september 27., 2010 o 18:12 |

  Tak celkovo právnické seriály nemajú moc dlhú životnosť, buď sú nudné alebo ich zrušia iba tak lebo 3 milióny divákov nestačia ako vlani Deep End alebo nejako tak sa to volalo, to bol zaujímavý seriál rovnako ako tento rok Outlaw sa mi celkom páčil. k tomu Whole Truth som sa ešte nedostal a Defenders som ani nesťahoval pre nedostatok času ale keď budem počut chválu tak možno dodatočne stiahnem.

 5. Freak | september 27., 2010 o 19:21 |

  Je pravda, že v poslednej dobre právnické seriály nemajú dlhú životnosť, Shark sa dožil len 2 sérií, Eli Stone podobne. Ale napríklad také Damages stále bežia. Z nie tak dávnej (ok, možno už dávnej) minulosti: Ally McBeal (5 sérií), The Practice (8 sérií), Boston Legal (5 sérií). V prípade Outlaw si ale myslím, že ak stanica od začiatku zaradí seriál na piatok – už aj tak smrteľný slot – a ešte k tomu o 2200, nedáva mu ani poriadnu šancu. A pritom Jimmyho Smithsa si mnohí pamätajú z The West Wing.

 6. SeriesLover | september 27., 2010 o 21:00 |

  Tak Damages som videl iba s dabingom a moc ma to neohurilo, Boston Legal bolo trocha lepsie ale to som videl iba jednu cast. Ostatne som nepozeral, ale ally mcbeal nepovazujem za pravnicky serial, to bola strasna kravina.

 7. Shawn | september 27., 2010 o 22:36 |

  Drop Dead Diva: zatiaľ dve série…

 8. Hanson | december 27., 2010 o 17:52 |

  SeriesLover, právnické seriály nemajú dlhú životnosť? A čo JAG – dožil sa 10.sérií, pričom najsledovanejšia 7.séria mala 14,8 mil. divákov.
  Všetko záleží na tvorcoch a ich genialite ako vykreslia dejovú líniu, postavy… A Donald P. Bellisario (výkonný producent a tvorca JAGu) to vždy perfektne vedel. Vytvoril a produkoval aj seriál NCIS ktorý aj v 8.sérií drží 20 mil. sledovanosť.
  Chcem tým povedať, že seriál s akoukoľvek témou má šancu na dlhý život, ak tvorcovia danú tému zaujímavo
  vykreslia.
  The Defenders som objavil len pred pár dňami, je to skvelý seriál, s prvkami humoru čo je pre tento typ seriálov netypické. Ale táto kombinácia sa mi nesmierne páči, rozhodne si nezaslúži zrušenie.

 9. Shawn | december 27., 2010 o 17:58 |

  „s prvkami humoru čo je pre tento typ seriálov netypické“ netypické? A čo tak Ally McBeal, Eli Stone, Drop Dead Diva a ďalšie dramedy právnické seriály?

Napíšte svoj názor