SERIÁLY.kinema.SK

Mladá žena žijúca na ulici je odsúdená za zločin, ktorý nespáchala. Jej väzením sa stáva supertajná protiteroristická organizácia zvaná Divízia, ktorá z nej urobí najnebezpečnejšiu agentku na svete. Po niekoľkých stovkách misií sa v nej začne prebúdzať svedomie a vražda snúbenca celú vec spečatí. Nikita sa obráti proti svojmu zamestnávateľovi…

Nikita sa divákom predstavila pred skoro 20 rokmi vo francúzskom filme La Femme Nikita (réžia a scenár Luc Besson, Anne Parillaud ako Nikita), nasledoval americký remake Point of No Return s Bridget Fonda a kultový kanadský televízny seriál s Petou Wilson. Nikita roky odpočívala a teraz sa o jej oživenie pokúša The CW.

Ak ste o Nikite nikdy nepočuli, nemusíte sa báť. Tvorcovia mysleli aj na mladšiu generáciu a v priebehu pilotnej epizódy postupne odhaľujú Nikitinu minulosť i motiváciu formou flashbackov a krátkych monológov hlavnej hrdinky. Tie pokryjú úplné základy (v podstate úvod tohto článku) a prinesú aj toľko promovanú a pretriasanú bojovú scénu v červených bikinách pri bazéne. V nej sa divák prvýkrát stretáva s Nikitou v podaní Maggie Q (Mission: Impossible III, Live Free or Die Hard, The King of Fighters).

V tomto momente si divák uvedomí, že príbeh je rozdelený na dve hlavné dejové línie, ktoré sa občas krížia. Prvá sleduje osudy najnovšieho prírastku do tímu Divízie – mladej rebelky Alex v podaní Lyndsy Fonseca (Kick-Ass, How I Met Your Mother, Desperate Housewives) a druhá sleduje Nikitu snažiacu sa položiť Divíziu na kolená.

Oba svety (a obe agentky) spája Michael, ten pred rokmi trénoval Nikitu a teraz má na starosti Alex. Hrá ho Shane West známy z ER, The League of Extraordinary Gentlemen alebo Echelon Conspiracy. Divíziu okrem neho predstavujú Brikhoff – Aaron Stanford (Traveler), Amanda – Melinda Clarke (The O.C.) a Percy – Xander Berkeley. Asistuje im dvojica budúcich agentov Jaden – Tiffany Hines a Thom – Ashton Holmes. Všetko je pripravené, hra na mačku a myš sa môže začať…

Nebudem príliš zachádzať do detailov príbehu, všeobecne sa dá povedať, že Alex a Nikita sú dve strany tej istej mince. Divák dostane možnosť pozrieť sa na praktiky Divízie očami niekoho, kto sa práve stal jej súčasťou a niekoho, kto s nimi roky žil a rozhodol sa proti nim bojovať. Tvorcovia samozrejme majú nejaké to príbehové eso v rukáve, ak ste zvedaví, musíte si pilot pozrieť sami až do konca. Nikita je (a vždy aj bola) akčný seriál so štipkou drámy, ktorý si značne zakladá na vizuálnom dojme. Je ťažké popisovať bojové scény, flashbacky a betónovú Divíziu v texte. Treba povedať, že Maggie Q bola dobrou voľbou, očividne má bohaté skúsenosti s akčnými scénami a je jednou z mála „akčných“ herečiek, ktoré pri boji skutočne vyzerajú nebezpečne (rovnako ako Tia Carrere v Relic Hunter alebo Angelina Jolie v Tomb Raider – bez nich by to proste nebolo ono). Roky v ázijskom filmovom priemysle sa rozhodne vyplatili.

Lyndsy Fonseca zatiaľ len vykrikuje a kuje pikle… časom sa uvidí. Zvyšok castu nezaostáva, rovnako však ešte nedostali dostatok priestoru.

Niektorí sú nadšení, niektorí sú sklamaní… ja si spokojne sedím na plote niekde v strede. Nejde o obyčajný remake, obsadenie je dobré a zápletka sa tiež nájde. Na Zlatý glóbus to nebude, ale za pozretie pilot určite stojí. Treba si tiež uvedomiť, že The CW nie je FOX a ani káblovka. Hodnotím na 6,5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Nika | september 14., 2010 o 14:00 |

  Nikitu som si vsimla hlavne vdaka tomu ze tam hra Shane West, ktoreho poznam z mojho najoblubenejsieho filmu A walk to remember, ale aj tak som si to vobec nemala v plane poziet, pretoze serialy tohto typu ma prilis nelakaju a minule som nato len tak nahodou natrafila a zacala som to pozerat a musim povedat ze ma to vazne prekvapilo a pozrela som si to cele a planujem si pozriet aj dalsie casti..dost ma to bavilo..takze ja davam hodnotenie 8,5/10

 2. Hurvi | september 14., 2010 o 16:25 |

  videl som, nie zle – nastastie to nie je uplna kopia spominanych filmov a serialu

 3. Jackolo | september 15., 2010 o 21:58 |

  Nikita se určitě řadí mezi to lepší, co vyprodukovala stanice CW, ale hitem sezóny se asi nestane. Po prvním díle je to jen taková akční oddechovka, i když na Maggie Q se dobře kouká :-)
  Moje hodnocení: 7/10

 4. Five By Five | september 17., 2010 o 07:24 |

  Skúsil som ten pilot, ale vôbec ma to neoslovilo…:( pre mňa je verzia od Bessona proste tá jediná…

Napíšte svoj názor