SERIÁLY.kinema.SK

Jeseň na kanáloch BBC

News september 17., 2010

Čo nám na jesenné večery prichystala krajina, ktorá dala svetu Doctora Who? Tu je prehľad seriálov ale aj jednodielnych drám, ktoré upútali moju pozornosť a oplatí sa po nich hodiť očkom. BBC ONE

Merlin
Mágia je späť! Vysoko zábavný seriál motajúci sa okolo Artušovskej legendy (bez štipky logiky ale nie preto to pozeráme) sa vracia. Teda… už sa vrátil. V nedeľu 12. septembra BBC One odvysielala prvý z trinástich dielov tretej série. Dejovo sa odohráva rok po udalostiach druhej série a hlavným nepriateľom číslo jedna vyzerá byť Morgana. Seriál chce skĺbiť komickosť a temnotu. Vieme, že komédia mu ide, uvidíme ako to bude s tou temnotou… len aby si príliš nezhasli.

QI
Fanúšikovia Stephena Frya, Alana Daviesa a ďalších, pripravte sa. V piatok 17. septembra sa začína vysielať nový séria QI, tentoraz v znamení písmena H. Pripravte si mozgové bunky, fail!alarmy a bránice.

Single Father
Chýbal vám David Tennant na obrazovkách? Po veleúspešnom Hamletovi a nevydarenom prieniku tam za morom (Rex Is Not Your Lawyer) sa Desiaty Doktor vracia na obrazovky BBC niekedy medzi 9. a 15. októbrom. Už nie ako Timelord ale ako ovdovený otec štyroch detí v novej štvordielnej dráme. (BBC Press Release píše „dojímavá ale humorná“ ).

Príbeh odohrávajúci sa v Glasgowe o náhle ovdovenom fotografovi Daveovi (David Tennant), ktorý čelí úlohe vychovať deti vlastnými silami a urobiť si poriadok vo svojich citoch k najlepšej priateľke jeho ženy, Sarah (Suranne Jones). Je príliš skoro na novú lásku? Zrádza tým svoju ženu? Alebo sa otáča chrbtom k šťastiu, ak svoje city ignoruje?

„Single Father je milostný príbeh – alebo skôr séria milostných príbehov – medzi Daveom a Ritou, Daveom a Sarah a Daveom a jeho deťmi – plus ďalší!“ (scenárista Mick Ford)

Doctor Who
Na Vianoce, ako je už dobrým zvykom, nás čaká vianočný špeciál Doctora Who. Uvidíme v ňom okrem Doctora (Matt Smith), Amy (Karen Gillan) a Roryho (Arthur Darvill) aj Michael Gambona, (väčšine známeho ako Albusa Dumbledora) a oprenú divu Katherine Jenkins.
Samotný hlavný scenárista a výkonný producent, Steven Moffat, to okomentoval takto:

„Na tomto skrachujeme. Sú to všetky vaše obľúbené vianočné filmy naraz, počas jednej hodiny, s príšerami a Doktorom a medovými týždňami a – veď uvidíte. Úprimne, nikdy som nebol pri písaní niečoho takto nadšený. Bláznivo som sa rehotal ako som písal popri vianočných pesničkách v apríli. Mojim susedom sa to tak páčilo, že sa všetci odsťahovali a založili web stránku požadujúcu moju popravu. Ale som si istý, že to bolo vrámci irónie. “

Nasledujúca šiesta séria bude rozdelená na Moffatovu žiadosť na dve časti, vysielané budú na jar a na jeseň. Rozdelením série nám Moff plánuje predhodiť veľký cliffhanger na konci každého bloku.

BBC TWO

Na jeseň sa BBC Two a BBC Four zamerajú na históriu Británie a literatúru, čo znamená veľa programov nabitých informáciami, ktoré by našinec hľadal skôr na Discovery/History/Explorer. No medzi nimi sa nájdu aj zaujímavé seriálové (skôr minisériové ako je u Britov zvykom) kúsky.

Christopher and his Kind
Matt Smith si odskočil z nakrúcania Doktora a zahral si mladého Christophera Isherwooda v politicky nestálom Berlíne tridsiatych rokov pri objavovaní samého seba a gay subkultúry. Bohužial len dramatická jednohubka.

Isherwood uteká pred spoločnosťou a matkou do dekadentného a politicky nestáleho Berlína. Hedonistická berlínska kabaretná scéna je v plnom prúde, keď sa do nej pritmolí mladý a naivný Christopher, nevediaci ani f po nemecky. Bujniaca gay subkultúra mesta je protikladom a vzrušením pre utiahnutého Angličana, ktorý však čoskoro zistí, že nie je všetko láska, čo sa blyští.

The Song of Lunch
Dramatizácia ocenenej básne Christophera Reida o znovustretnutí jedného páru v reštaurácii v Soho. Vyzerá to byť na zaujímavú kombináciu poézie a drámy. Už len obsadenie stojí za to. Alan Rickman a Emma Thompson. Vysielať sa bude 7. októbra na počesť Národného dňa poézie.

Neznámy knižný editor (Alan Rickman) sa stretne po 15-tich rokoch od rozchodu so svojou bývalou láskou (Emma Thompson) na nostalgickom obede v Soho. Žena si žije nádherný život v Paríži, vydala sa za svetoznámeho spisovateľa, zatiaľ čo náš neznámy editor neuspel profesne ani v láske a doteraz ľutuje rozchodu so Ženou. Víno tečie a schyľuje sa k horkosladkému stretnutiu, ktoré zmení nostalgiu na vzájomné obviňovanie sa.

The Crimson Petal and the White
Adaptácia psychologického thrilleru Michela Fabera o mladej prostitútke a prominentného biznismena, ktorí vstúpia do nebezpečného vzťahu proti všetkým zásadám viktoriánskeho Anglicka. Štvordielna dráma nabitá známymi menami ako Chris O’Dowd (IT Crowd), Gillian Anderson (X-Files), Mark Gatiss (Sherlock).

Sugar (Romola Garai) je mladá zvodná a inteligentná prostitútka, ktorá túži po lepšom živote mimo bordelu, ktorý riadi pani Castawayová (Gillian Anderson). Sugar nájde útechu v tajnom písaní poviedky o vražednej prostitútke, ktorá sa mstí klientom. Veci sa však zmenia, keď stretne bohatého biznismena Williama Rackharda (Chris O’Dowd). Stáva sa vzrušujúcim protikladom Richardovho života, ktorému vládne pobožný brat a chorľavá manželka.

Laconia
Dvojdielna dráma rozprávajúca skutočný príbeh hrdinstva obyčajných ľudí tvárou v tvár nepriazni osudu.

Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny na ozbrojenej lodi RMS Laconia potopenej nemeckou ponorkou, ktorej kapitán sa ale rozhodol posádku Laconie zachrániť. 12. septembra 1942 o 2000 nemecká ponorka U-156 potopila anglické ozbrojené plavidlo RMS Laconia. Veriac, že sa mu podaril najlepší námorný ťah druhej svetovej vojny, komandér-poručík Werner Hartenstein urobil viac ako bolo treba. Rozhodne sa však zachrániť posádku lode proti nacistickým rozkazom po tom, čo sa dozvie, že na lodi, ktorú potopil, sa nachádzalo množstvo civilistov a tisícka talianskych vojnových zajatcov.

VIAC O TITULE: ,Komentáre

 1. stewo | september 17., 2010 o 11:54 |

  Bude aj ďalšia séria How Not to Live Your Life?

 2. Coleo | september 17., 2010 o 13:38 |

  DOCTOR DOCTOR DOCTOR DOCTOR!!!! Finále síce bolo sklamanie, ale neviem sa dočkať na Matta a Karen a pre dalšiu sériu pše scénar aj Neil Gaiman!!!!!!!!!! AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHHHHHH………

 3. Freak | september 17., 2010 o 13:42 |

  @stewo: Press Release pre BBC Three hovorí, že bude. BBC Three, ITV a ostatným sa budem venovať neskôr v ďalšom sumáre. :)

 4. Michal | september 17., 2010 o 16:50 |

  Z tych serialov nepozeram nic a ani mi to dako nechyba: tesim sa len na 2.seriu Misfits, a cez leto som pozrel serialy FM a Black Books a dobre bolo..

Napíšte svoj názor