SERIÁLY.kinema.SK

Seriáloví pamätníci, toto sa vám nebude páčiť. V nedeľu to totiž bude 42 rokov odkedy sa na televízne obrazovky dostal pôvodný titul titul Hawaii Five-0. Dožil sa dvanástich sérii a mal viac než dvesto epizód. Jeho zvučka sa po celom svete „hmká“ niekoľko dekád, je to legenda, ktorá sa na vás môže pozerať z police na DVD nosičoch. Odpočívala by aj naďalej, keby nebolo tria Orci, Kurtzman a Lenkov.

Píše sa rok 2010 a na americkej CBS spustili obrovskú kampaň ku seriálu Hawaii Five-0. Nejedná sa však o návrat klasickej série, ale o celkom nový počin. Na svedomí ho má duo Roberto Orci a Alex Kurtzman (Fringe) v spolupráci s Peterom Lenkovom (24, La Femme Nikita). Kampaň bola naozaj obrovská, videá a obrázky zaplavovali internet takmer celé leto. Dočkali sme sa.

V hlavnej úlohe sa predstavil Alex O’Loughlin, upír z kultového Moonlightu ako Steve McGarrett, príslušník americkej vojenskej služby. V úvodnej pasáži preváža spolu s kolegami zločinca a zazvoní mu telefón. Na druhom konci hovoru sa ozve brat spomínaného kriminálnika (James „Spike“ Marsters) so správou, že zajal McGarrettovho otca. Situácia sa ešte viac skomplikuje a po množstve výbuchov sa dozvedáme, že Stevov otec sa nedožil konca hovoru.

Nasleduje návrat hlavného hrdinu na domovské Hawaiské ostrovy. Samozrejme, že ide za čistou pomstou. Dostáva šancu viesť vyšetrovanie a sám si zostaviť svoj tím. Najprv odmieta, no pri prehliadke otcovho bytu natrafí okrem tajomnej schránky aj na detektíva Dannyho Williamsa (Scott Caan), s ktorým, ako sa zdá, zdieľa konflikt z minulosti. Prácu berie a do tímu okrem policajného detektíva vezme aj bývalého príslušníka polície, Chin Ho Kellyho (Daniel Dae Kim), ktorý, ako sa dozvedáme, pozná celé ostrovy po krstnom mene. Tím uzatvára sexi Kona Kalakaua (Grace „Osmička“ Park), ktorá hĺbkou svojho výstrihu mení chlapov na zombíkov.

Akčné seriály sú veľkým riskom. Buď tam máte policajta, nejakých pomocníkov a zloducha, ktorého treba dolapiť (všetky CSI), alebo cca osobného strážcu s temnou minulosťou (Human Target) a čísla divákov kolísajú ako hojdačka. Najväčším problémom je veľká priehľadnosť a absolútna neoriginalita námetov. Hawaii Five-O sa snaží vykĺznuť zo všetkých tých klišé a decentne sa pri tom obtiera o A-Team. Štvorka hlavných hrdinov sa nedá zaradiť do zásuvky s obyčajnými policajnými seriálmi, ale vytvára niečo nové. V jazyku nás, čo chceme všetko definovať, je to akási „nad-jednotka“ strážcov zákona. Celkovo je ťažké určiť, či sa to tvorcom podarilo, alebo nie.

V rámci ponúknutých 40 minút sme mali možnosť vidieť typickú úvodnú epizódu – skupina sa dáva dohromady, sú tam jemné náznaky budúceho milostného trojuholníka, okrem epizódnej zápletky sme dostali preddavok aj tej celo- seriálovej a ak nedávame pozor, naozaj sa stratíme v deji. Hawaii Five-O však nepatrí do kategórie seriálov, ktorých sa môžete vzdať už po pilote. Treba vytrvať a nechať sa prekvapiť, kam vás tím charizmatického Alexa O’Loughlina na ostrovoch zavedie.

Moje hodnotenie: 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Sue | september 21., 2010 o 21:03 |

  Ejha, Alex O’Loughlin… to aby som si aspoň ten pilot pozrela :D

 2. sandra | september 21., 2010 o 22:24 |

  „natrafí okrem tajomnej schránky aj na detektíva Dannyho Williamsa (Scott Caan), s ktorým, ako sa zdá, zdieľa konflikt z minulosti.“

  Fakt? Mne sa zdá, že sa predtým nepoznali. Neviem podľa čoho si to usúdila, že mali konflikt. Ja mam úplne opačný názor na skoro všetko čo si napísala. Podľa mňa to bol jeden z naj pilotov v poslednej dobe. Dej mi prišiel v pohode a naozaj som sa nestrácala. A trojuholník? Ta ženská nemá so Stevom a Dannym žiadnú chémiu. Zato Danny a Steve je už o inom :D

 3. PEZ | september 22., 2010 o 16:48 |

  No teeda, kto by to bol povedal, ze ta znama znelka je z toho povodneho stareho serialu! :)

 4. Michal | september 23., 2010 o 15:29 |

  Aka znelka? ja ju nepoznam…..tiez som myslel ze to stiahnem ale prisiel Glee,HIMYM,TBBT a Dexter bude tak kaslem nato a som velmi zvedavy na Mike and Molly dnes to pozrem,vraj od tvorcov Big Bang Theory tak som zvedavy….

 5. PEZ | september 23., 2010 o 16:13 |

  Michal: no tak to sa divim, ze ju nepoznas, lebo ja som ju uz pocul fakt vela krat a ani som netusil, ze to je z toho serialu a to vecsinou taketo znalosti mam. Inu clovek sa uci cely zivot. :)

 6. Michal | september 24., 2010 o 22:27 |

  PEZ: no pustil som si to ale zeby som to poznal ani nie :-//

Napíšte svoj názor