SERIÁLY.kinema.SK

Originálny seriál USA Network White Collar z pera Jeffa Eastina síce nie je novinkou (prvá epizóda bola odvysielaná 23. októbra 2009), ale nedávno, 13. júla, začala druhá séria tohto detektívneho seriálu.

Na prvý pohľad seriál vôbec nie je originálny – agent FBI má odrazu na krku otravného „špecialistu“, ktorého spočiatku nedokáže vystáť (napr. seriál Castle). Na druhý pohľad je seriál ešte viac neoriginálny, pretože až príliš pripomína film Stevena Spielberga Catch Me If You Can z roku 2002 – veľmi šikovný, takmer nepolapiteľný a vskutku šarmantný podvodník hrá dlhé roky s agentom FBI hru na mačku a myš a nakoniec skončí vo väzení. So životom za mrežami sa zmieriť nedokáže a tak ponúkne FBI svoju pomoc pri riešení prípadov výmenou za relatívnu slobodu.

Neal Caffrey (Matt Bomer) je jeden z najlepších podvodníkov v brandži. Venuje sa takmer všetkému spojenému s podvodníctvom – kradne a falšuje obrazy, peniaze, rôzne historické predmety a dokumenty. Teda až dovtedy, kým ho federálny agent Peter Burke (Tim DeKay) nedostane za mreže. Z väzenia s maximálnou ochranou ujde len štyri mesiace pred vypršaním trestu po návšteve Kate (Alexandra Daddario), svojej priateľky, ktorá mu prišla dať zbohom. Na jeho prípad je opäť nasadený agent Peter Burke, ktorý ho (opäť) dostane. No Nealovi sa ďalší pobyt v nápravno-výchovnom zariadení nepozdáva a tak navrhne Petrovi, že sa stane jeho špecializovaným konzultantom. Samozrejme so sledovacím zariadením na nohe. Peter nie je spočiatku týmto partnerstvom nadšený, ale ukáže sa, že Nealove skúsenosti a kontakty (napríklad jeho najlepší kamarát Mozzie, tiež podvodník a zlodej, ktorého stvárňuje Willie Garson) z minulého života podvodníka a rozsiahle znalosti o histórii, umení a rôznych ochranným zabezpečeniach bankoviek, trezorov, dokumentov a pod., ako aj jeho neodolateľný šarm sú v konečnom dôsledku pre FBI na nezaplatenie. Čo tam potom po tých pár problémov, ktoré medzitým spôsobí, keď sa snaží nájsť Kate.

Ako som už spomínala, seriál nepatrí medzi práve najoriginálnejšie projekty. Ale čo sa týka detektívnych seriálov, patrí do skupiny tých lepších. Na White Collar sa pozerá mimoriadne dobre a to nielen kvôli hlavnému hrdinovi Nealovi, ale aj pre skvelé chémiu medzi ním a Petrom, ostatné vedľajšie postavy a zaujímavé epizódne zápletky. Zdá sa, že scenáristi si na nich dali záležať oveľa viac ako na „veľkej“ celosériovej záplatke, ktorá je príliš jednoduchá, nedrží veľmi pohromade a tým pádom je málo zaujímavá. Po zhliadnutí prvej série nemôžem White Collar hodnotiť inak ako na 8,5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Janulka | august 29., 2010 o 15:56 |

    vdaka tvojej recenzii som serial zacala pozerat a paci sa mi naozaj. dakujem

  2. Erika | december 22., 2013 o 18:55 |

    Seriál je perfektný! Vrele odporúčam :)

Napíšte svoj názor