SERIÁLY.kinema.SK

Do začiatku sezóny 2010/2011 zostáva už len pár týždňov a nastal čas pouvažovať o tom, ktoré seriály pozerať, ktoré nepozerať a ktoré odložiť na strastiplné obdobia televízneho sucha. Dnes sa pozrieme na jedného z papierových favoritov, sci-fi rodinnú drámu No Ordinary Family od ABC.

Treba sa pozrieť pravde do očí, nové seriály rašia ako huby po daždi, kvantita dávno prevalcovala kvalitu a voľného času je čoraz menej. Musí padnúť rozhodnutie ťažkého kalibru. Zostať pri starých? Skúsiť nové? Prehodnotiť vlastné priority?

Mimochodom, neodpoviem na žiadnu z tých otázok. Chcel som len dramaticky začať a vykľul sa z toho mix Are You Smarter Than A 5th Grader a The Weakest Link, chýba tomu už len hlas Dona LaFontainea… ospravedlňujem sa, sťažnosti píšte Kukovi…

Keď sa na svetlo sveta dostala informácia o novom projekte ABC, ktorý spojí sci-fi a rodinnú drámu, tak som bol vážne na pochybách. Neskôr oznámili, že pôjde o rodinku so superschopnosťami a hlavné úlohy dostanú Julie Benz (Buffy/Angel, Rambo, Punisher: War Zone) a Michael Chiklis (The Shield, Fantastic Four). To ma trochu upokojilo a mierne upútalo, ABC je predsa v čudných rodinkách ako doma (The Middle, Modern Family, Brothers & Sisters). Zostalo už len čakanie na premiéru.

Premiéra je síce naplánovaná až na 28. septembra 2010, ale ABC ponúkla netrpezlivým americkým divákom možnosť pozrieť si pilot online a, ako to už býva, pilot sa dostal aj k nám. Povedali sme si, že príležitosť treba využiť …

Príbeh začína relatívne nevinne, klasická americká rodinka zvláda každodenné problémy a zveruje sa s nimi terapeutovi. Manželstvo už nie je ako kedysi, kariéra má prednosť, deti sa im odcudzujú a život je monotónny. Hlava rodiny sa pokúša všetko napraviť a z manželkinej pracovnej cesty do pralesa urobí rodinný výlet. Priznajte sa… čakáte, že sa na scéne každú chvíľu objaví skládka toxického odpadu alebo ožiarený pavúk a seriál bude prvých 10 epizód postupne odhalovať následky… musím vás sklamať, lietadlo havaruje do rieky, rodina sa zachráni, docestujú domov a behom 15 minút je Jim Powell (Chiklis) supersilný, Stephanie Powell (Benz) superrýchla, Daphne Powell (Kay Panabaker) telepaticky nadaná a JJ Powell (Jimmy Bennett) superinteligentný.

Jim a Stephanie dostanú viac miesta na preskúmanie svojich schopností a každý o nich povie niekomu blízkemu (Romany Malco, Autumn Reeser). Daphne a JJ pravdepodobne dostanú priestor neskôr. Celá vec je uchopená štýlom „Zlato, som doma… a dokážem preskakovať budovy.“ / „Ja dokážem behom preraziť zvukovú bariéru… a večera bude za chvíľu.“, čo nie je nutne na škodu. Umožní to príbehu okamžite prejsť k zmenám v rodinnej dynamike, na ktorých je postavený celý seriál. Jednu vec treba priznať, ABC pozná svojich divákov a ide im rovno po krku.

Každý člen rodiny dostane schopnosť zvýrazňujúcu kľúčové prvky jeho/jej osobnosti podľa jeho/jej tajných želaní spôsobom, ktorý im pomôže v každodennom živote, ale zároveň prinesie úplne nové problémy. Keď sa nad tým zamyslíte, tak ide vlastne o univerzálny námet stojaci za každým superhrdinom. V No Ordinary Family je však podaný ako pre „začiatočníkov“ – doslova rodinne. Spolu so štipkou humoru a dobrým obsadením je to silná kombinácia.

Za seriálom stoja skúsení scenáristi a producenti Greg Berlanti (Dirty Sexy Money, Everwood, Eli Stone) a Jon Harmon Feldman (Dirty Sexy Money, Tru Calling, Roswell). Medzi pravidelnými účinkujúcimi sa objavia Christina Chang (24, CSI: Miami), Stephen Collins (7th Heaven) a Josh Stewart (Criminal Minds).

Je ťažké hodnotiť seriál podľa pilotnej epizódy. Prvý dojem je často mylný a niektoré, podľa mňa, slabé piloty sa postupne zmenia na kultové seriály (ehm… The Big Bang Theory… ehm). Dúfam, že v tomto sa mýliť nebudem, hodnotím na 8/10.

Ešte by som rád upresnil. To, že je koncept superhrdinov podaný ako pre začiatočníkov, ešte neznamená, že po absolvovaní No Ordinary Family bude vaša babka pripravená na Franka Millera. ;-)

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Michal | august 24., 2010 o 21:58 |

  OK stiahol som to v nedelu ale cakam na titulky, a nevies daco o sitkomoch „Mellisa and Joey“ a „Big Lake“ tiez maju len po 2 castiach…su to new serialy..

 2. Arax | august 24., 2010 o 23:26 |

  Melissa & Joey bolo celkom vtipné, rozhodne sa oplatí pozrieť aspoň tie dve epizódy… Big Lake mi vôbec nesadlo, nedostal som sa ani za prvú epizódu… ale možno to bolo tým, že predtým som pozeral Peep Show a plakal som od smiechu :D

 3. Michal | august 24., 2010 o 23:58 |

  Aha tak dikes,a Peep Show je ocom tak zhruba?

 4. Arax | august 25., 2010 o 08:14 |

  Je to britský sitcom o dvoch indivíduách (v hlavných úlohách David Mitchell a Robert Webb), ktoré spolu bývajú od univerzity a riešia relatívne bežné problémy šibnutým spôsobom. Mark pracuje ako manažér v banke a Jeremy je nezamestnaný „umelec“.
  Je to dosť svojský seriál, jeden z tých, ktoré buď miluješ alebo nenávidíš – pri sledovaní väčšieho počtu epizód hrozí predávkovanie sarkazmom. Ťažko sa to popisuje, treba ich vidieť… http://www.youtube.com/watch?v=NHhFPkk_VFE toto ma skoro zabilo :D

 5. Tina | august 25., 2010 o 09:18 |

  pripravuje sa podobna recenzia aj na Melissa & Joey?

 6. RAR | august 25., 2010 o 13:26 |

  toto je ta verzia co ma cca 230 MB?

 7. Michal | august 25., 2010 o 16:45 |

  Dik Arax zistil som ze Peep Show je 6 serie po 6 casti tak aspon tu prvu sa oplati stiahnut a potom uvidim…

 8. Tomgellar | september 11., 2010 o 20:22 |

  nevíte jestli jsou někde k tomu titulky?

 9. Salem | september 18., 2010 o 22:39 |

  Bude někdo dělat titulky

Napíšte svoj názor