SERIÁLY.kinema.SK

Leto je v plnom prúde, niekto sa smaží na pláži, niekto maká (aby sa mohol neskôr smažiť na pláži) a niekto čaká na premiéry letných seriálových noviniek pečúc sa zásadne v žiare monitora. Bez ohľadu na príslušnosť k tej či onej skupine ste už určite počuli meno Stephen King. Ak ste život strávili niekde pod kameňom, tak vedzte, že ide o jedného z najznámejších autorov sci-fi/fantasy/hororových poviedok a noviel. Len tak reprezentačne spomeniem Carrie, The Stand, The Dead Zone, Firestarter, It, Pet Sematary a sériu The Dark Tower. Na jeho dielach sú založené desiatky filmov a seriálov, takže ak sa vám nechce čítať, stačí skočiť s batohom do požičovne… určite nebudete ľutovať.

Ako to už pri slávnych literárnych dielach býva, niektoré televízne/filmové adaptácie sa podaria a na niektoré sa zabudne ešte počas ich vysielania. Producenti to však našťastie nevzdávajú a tentoraz je produkom ich úsilia seriálová adaptácia novely The Colorado Kid, ktorá mala na americkej káblovej stanici Syfy premiéru 9. júla 2010 pod názvom Haven. Chcete vedieť aké sú moje prvé dojmy?

Dopredu musím povedať, že som fanúšikom žánru, autora aj stanice… takže ma treba brať s rezervou. Ak pasiete po bezmedznej orginalite Pushing Daisies alebo po proceduralite CSI, tak Haven asi nebude seriál pre vás. Ak uznávate zlatú strednú cestu, tak obetujte hodinu života a možno budete príjemne prekvapení.

Pre znalcov Kinga určite nebude prekvapením, že dej sa odohráva v Maine, konkrétne v mestečku menom Haven. Agentku Audrey Parker (Emily Rose – Brothers & Sisters, ER, Jericho) do mestečka zavedie pátranie po trestancovi na úteku, to je však predčasne ukončené – rovnako ako jeho život. Miestny šerif sa záhadnou smrťou kriminálnika nehodlá zaoberať a agentka Parkerová rozbieha vlastné vyšetrovanie. Pomocnú ruku jej podá šerifov zástupca/syn Nathan Wournos (Lucas Bryant – Perfect Plan, M.V.P.) a Duke Crocker (Eric Balfour – Valemont, 24, Veritas: The Quest) žijúci na hrane zákona. Mestečko je však plné tajomstiev a vyšetrovanie ich vedie k čoraz čudnejším záverom.

Máme agentku, ktorá je ochotná veriť, neveriaceho zástupcu šerifa a podozrivé indivíduum, ktoré má prsty vo všetkých koláčoch… k tomu pridáme trochu zápletky, epizódne nadprirodzené prípady, pár televíznych efektov a nový seriál je na svete. Zo začiatku som sa nemohol zbaviť dojmu, že niekto sa snaží spojiť Muldera a Scullyovú (alebo skôr Mulderovú a Scullyho) s Winchesterovcami, po chvíli ma to naštastie prešlo a ku koncu som bol prekvapivo spokojný. Dej pekne odsýpal, občas utrúsili niečo vtipné a hosťovala Nicole de Boer (Dead Zone, Star Trek: DSN). Z pilotnej epizódy mám zmiešané pocity, hádam sa to časom vyjasní. Hodnotím na 6,5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor