SERIÁLY.kinema.SK

Na tradíciu úspešných špionážnych seriálov ako Alias a Chuck, sa snaží nadviazať nový seriál Covert Affairs, ktorý produkuje trojica James Parriot, Dave Bartis a Doug Liman pre káblovú stanicu USA Network. Práve posledný z producentov je známy ako režisér špionážnych trhákov The Bourne Identity a Mr. & Mrs. Smith, čo tomuto novému počinu sľubuje istú dávku kvality.

V pilote sa zoznamujeme s 28-ročnou Annie Walker, účastníčkou výcviku pre agentov CIA, ktorú stvárňuje Piper Perabo. Medzi ostatnými rekrutmi vyniká snáď vo všetkom, i napriek tomu, že je žena. Práve vďaka jej výnimočným jazykovým schopnostiam (ovláda šesť jazykov) ju vedenie CIA mesiac pred ukončením výcviku odvolá na prípad.

Akcia, samozrejme, skončí úplným fiaskom a jej nadriadená Joan Campbell (Kari Matchett) ju chce späť na „farmu“ (slangový výraz pre výcvikové stredisko) s pocitom, že Annie precenila. Annie sa však tak ľahko nevzdá a rozhodne sa zabojovať, aby Joan a vlastne i sebe ukázala, že na prácu pre CIA skutočne má. Ocitne sa v situáciách, na ktoré ju výcvik nepripravil a spoliehať sa musí len na vlastný inštinkt a, niekedy, i šarm.

Čo hodnotím veľmi pozitívne je spôsob, akým tvorcovia pristúpili k udalostiam, ktoré ovplyvnili Annie k tomu, aby sa rozhodla byť špiónom. Nebola to, ako to často býva v policajných, detektívnych alebo špionážnych filmoch/seriáloch, trauma z detstva, strata rodiča alebo celej rodiny či partnera, ktorá nakoniec vedie k chuti po pomste. Keď Annie uprostred noci opustil muž, s ktorým prežila najlepšie tri týždne na Srí Lanke, prišla na to, že jediný spôsob ako byť viac ostražitá je stať sa špiónom.

Hneď v prvý deň v ústredí CIA v Langley sa zoznámi s Conradom Sheehanom (Eric Lively; táto postava bude neskôr nahradená Jaiom Wilcoxom, ktorého bude stvárňovať Sendhil Ramamurthy), ľahkovážnym sukničkárom a s mladým slepým úradníkom Auggiem Andersonom (Christopher Gorham), ktorý ju rýchlo oboznámi s chodom vecí. Neskôr jej pomáha pri plnení jej úlohy a stanú sa priateľmi. Ďalšou významnou postavou je Arthur Campbell (Peter Gallagher) – manžel a zároveň nadriadený Joan. Arthur a Joan sú pár, ktorý sa musí vysporiadať nielen s osobnými ale aj pracovnými problémami spoločne, čo býva problém. Toto úžasné obsadenie uzatvára staršia sestra Annie – Danielle (Anna Dudek), ktorá je úplným opakom svojej mladšej sestry a o jej tajnom živote nemá ani potuchy.

Seriál ako celok rozhodne nie je ničím svetoborný ani originálny. Hlavná hrdinka je krásna žena, ktorá je prakticky dokonalá, ale nemá šťastie v láske. Má kamaráta, ktorý celý (inak vážny) dej pomerne odľahčuje a šéfku, ktorá sa síce tvári drsne a povýšene, ale v skutočnosti našu hlavnú hrdinku len ochraňuje, pretože sa v nej sama vidí. To všetko tu už bolo a stále sa to bude v rôznych obmenách vracať . Záleží len od šikovnosti scenáristov a atraktívnosti obsadenia, či si takýto počin nájde divákov. Covert Affairs je svojim mixom drámy, akčnosti a odľahčujúceho vtipu skvelou voľnou pre teplé letné večery. Preto hodnotím pilot seriálu na 8/10.Komentáre

 1. Mayan | júl 22., 2010 o 08:28 |

  Súhlasím s autorom, seriál ma zaujal. Je to ľahké, letné pozeranie, ktoré primerane kombinuje akciu a vtip. Nie je to príliš vážne ako Alias a ani príliš odľahčené ako Chuck (oba tieto seriály sú moje srdcovky), je to niekde medzi nimi. Páči sa mi aj línia, ktorá prepája Anninu minulosť so súčasnosťou (viac povedať by bol spoiler). Taktiež hodnotím 8/10 :-)

 2. Loooki | júl 22., 2010 o 08:53 |

  Mne sa to veľmi páči seriáloch o špiónoch je veľmi málo, nie je to Alias – nikdy už nebude niečo také ako Alias, ale je to pozerateľné, nielen kvúli hlavnej hrdinke 9/10.

 3. wertyz | júl 22., 2010 o 18:25 |

  Žena špehuje svého manžela, zda ji nepodvádí, operační technik je slepý a hrají tam poměrně známí herci. Celkem se mi to líbí, uvidim co bude dál.

 4. hiro666 | august 1., 2010 o 17:11 |

  Videl som zatial vsetkych odvysielane casti.
  A silno uvazujem ci sledovat dalej.
  Kym pilot mi pripadal ako priemer .
  Tak pri dalsich dvoch castiach som sa nudil.

 5. Shawn | august 1., 2010 o 17:20 |

  mne sa druhý tiež zdal slabý, ale tretí už bol lepší…

Napíšte svoj názor