SERIÁLY.kinema.SK

V poslednej dobe zažívajú knihy či filmy/seriály s upírskou tematikou boom a prenikajú do mainstreamu. Mnohí ľudia sa tvária akoby to tu predtým nebolo, alebo opak má k pravde bližšie. Knihy a seriály s touto tematikou tu boli už dávno predtým, ako sa Stephanie Meyer prisnili jej upíri, ktorí s tými „klasickými“ majú pramálo spoločného. V roku 2001 vyšla prvá časť knižnej série o Sookie Stackhouse s názvom Dead Until Dark od Charlaine Harris. Séria bola pomerne neznáma, kým sa Alan Ball (tvorca veľmi kvalitného seriálu Six Feet Under) nerozhodol natočiť podľa tejto série seriál pre stanicu HBO s názvom True Blood.

Jeho dej sa odohráva v trošku alternatívnej súčasnosti – upíri už nie sú len fantastické bytosti, ale odhalili sa pred svetom a bojujú o svoje občianske práva. Môže za to japonský vynález syntetickej krvi Tru Blood, ktorý im dovoľuje viesť relatívne normálny život.

Hlavnou postavou je 25-ročná servírka Sookie Stackhouse (Anna Paquin), ktorá pracuje v bare v malom mestečkou Bon Temps v americkej Lousiane. A aby tých otrepaných klišé nebolo málo, tak Sookie nie je obyčajnou mladou ženou, ale počuje myšlienky ostatných ľudí. To, že myšlienky upírov zachytiť nedokáže, zistí, keď do baru Merlotte’s zavíta tajomný upír Bill (Stephen Moyer). Sookie ho zachráni pred vysávačmi krvi a pomaly sa začnú zbližovať, čím sa pre Sookie začína veľa problémov. Niekto vraždí ženy, ktoré spali s upírmi a/alebo chodili do upírskeho baru Fangtasia a podozrenie hneď padá na Billa a Sookienho brata Jasona (Ryan Kwanten) a na jej schopnosti si robí zálusk mocný upír, šerif Eric (Alexander Skarsgård)…

Ak by som mala porovnať vzťah kniha-seriál, tak sa to drží celkom verne. Niektoré postavy z kníh v seriáli nenájdete, no niektoré, ktoré sa v knihe len mihli majú v seriálovej podobe jednu z hlavných úloh alebo sú tu úplne nové postavy, napr. mladá upírka Jessica. Čo sa týka deja, tak v knihe je len jedna dejová línia, keďže je písaná z pohľadu Sookie, ale v seriáli má takmer každá postava svoju vlastnú líniu – napr. Sookiein šéf Sam Merlotte (Sam Trammell) alebo už spomínaná Jessica. Ku knihám som sa dostala až po pozretí seriálu, takže som bola trochu sklamaná, pretože hoci pred filmami/seriálmi uprednostňujem knihy, toto seriálové spracovanie je oveľa viac dynamickejšie a napínavejšie ako to v knihe.

Zaujímavé vedľajšie postavy považujem za jedno z najväčších pozitív seriálu. Aj keď hlavné postavy sú napísané zaujímavo, hoci na prvý pohľad môžu vyzerať stereotypne, myslím, že sú to hlavne tie menšie postavičky, čo udržujú seriál zaujímavým a stále dynamickým. Či už je to pracovne nedocenený detektív Andy Bellefleur alebo jeho bratranec Terry, vojnový veterán z Afganistanu; servírka Arlene, ktorá bola už štyrikrát vydatá a stále hľadá toho pravého; gay Lafayette, kuchár, díler upírej krvi a prostitút v jednej osobe alebo upírka Pam, pomocníčka Erica, ktorá chrlí jednu hlášku za druhou.

Tretia séria sa začala 13.júna. V tejto sérii dostanú viac priestoru nové kreatúry – vlkolaci a meňavci (shapeshifters). Okrem toho, aby toho nebolo pre Sookie príliš málo, musí sa vyrovnať s tým, že Billa niekto uniesol, keď ju žiadal o ruku. Toľko sa zatiaľ zhoduje s príbehom podľa kníh, ktorý poznám, ale keďže tvorcovia seriálu radi vymýšľajú nové zápletky, verím, že sa máme ešte na čo tešiť. Prvá epizóda s názvom Bad Blood bola presne to, čo si každý fanúšik zaslúži po ročnom čakaní. Priamo nadväzovala na ukončenie druhej série (ktorá mala veľmi podarený cliffhanger), čím má divák pocit, akoby na to pokračovanie nečakal ani ten rok. Od začiatku až po koniec je to akčné, zaujímavé, plné krvi, vtipné a, samozrejme, sexy.

A tým sa aj True Blood líši od väčšiny upírskych príbehov, ktoré tak zaplavujú trh – nie je orientovaný na mladé publikum. Už len tým, že hlavná hrdinka nie je stredoškoláčka, ale dospelá mladá žena. Všetky postavy sú tu dospelé, až na pár výnimiek, a aj sa tak správajú. Nevyberaný slovník alebo sexuálne scény v (takmer) každej epizóde rozhodne nie sú vhodné pre diváka mladšieho ako 15-17 rokov. Niekomu to sadnúť nemusí, ale bola by chyba odvrhnúť jeden z mála zaujímavých seriálov len kvôli tomu, čo ho robí iným od ostatných.

Michael Lombardo, prezident HBO, po úspešnom štarte tretej série potvrdil, že seriál bude pokračovať aj ďalšou sériou, keďže sa teší popularite medzi divákmi a taktiež aj medzi kritikmi. Dvanásťdielna 4. séria by mala odštartovať začiatkom leta 2011 a ak sa bude držať motívu knihy (Dead to the World), potešiť by mala hlavne fanúšikov dvojice Sookie/Eric.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. terrorix | jún 23., 2010 o 09:21 |

  ANO ANO ANO, inak sa nedaju popisat moje pocity ohladne True Blood! Cast S03E02 je uplne nadupana, neviem sa dockat dalsej casti…

 2. terrorix | jún 23., 2010 o 09:22 |

  A dakujem za dobry clanok venovany len a len True Blood, este raz dik!

 3. Loooki | jún 23., 2010 o 09:41 |

  TRUE BLOOD :) Vreco sa roztrhlo s upírmi, ale tak je dobre, ze kazdy si moze vybrat co je jemu po chuti( Twilight, Moonlight, Vampire diaries, alebo fantasticky True Blood)

 4. brixy | jún 23., 2010 o 10:36 |

  eeric forever :)

 5. Mayan | jún 23., 2010 o 12:13 |

  Absolútny súhlas so všetkým, čo bolo napísané :-) Vynikajúci seriál! A očividne má aj slávnych fanúšikov – viď nová pesnička od Snoop Dogga – Oh Sookie :-)

 6. terrorix | jún 23., 2010 o 12:59 |

  Snoop Dogg – Oh Sookie video: http://www.youtube.com/watch?v=aiPOrh3R45c

 7. Coleo | jún 23., 2010 o 14:29 |

  TRUE BLOOD FTW!

  3.Série začala skvele. Deborah Ann Woll/Jesica je absolútne dokonalá ako „neskúsený-teen“ upír. Lafayette zasa zabíja najlepšími hláškami seriálu ale Sookie je…SOOKAH! :)

  http://www.youtube.com/watch?v=EkFtV4oYe-s

 8. Michal | jún 25., 2010 o 01:13 |

  Dopozeravam WEEDS 5.seriu..tak sa pustim do „24“ 8.Serie ach poslednej a potom neviem co….bud Lost alebo True Blood??? lenze Lost je vela casti..:-)tak asi TB.

 9. shillyian | október 6., 2010 o 17:25 |

  Hrdinovia a True Blood, 2 absolutne genialne serialy. Dufam ze to nepokazia a kazdy diel ma dalej naplni ocakavanim na ten dalsi.

Napíšte svoj názor