SERIÁLY.kinema.SK

Doctor Who – 5×01

Epizódy apríl 5., 2010

Pre každého fanúšika kultového seriálu Doctor Who je tohtoročná Veľká noc špeciálna. Po niekoľkomesačnej pauze sa tento seriál vracia na obrazovky BBC nielen s novou sériou, ale aj s novou podobou Doktora, jeho novou spoločníčkou a to všetko pod taktovkou nového hlavného scenáristu Stevena Moffata, ktorý na poste vystriedal Russella T. Daviesa, ktorý vrátil „franchise“ na televízne obrazovky v roku 2005.

Kto je vlastne Doktor? Doktor je posledný žijúci Pán Času z planéty Gallifrey (bola zničená), ktorý cestuje naprieč časom a vesmírom v modrej policajnej búdke TARDIS z päťdesiatych rokov, ktorá nie je obyčajnou búdkou – je v skutočnosti vo vnútri väčšia než vyzerá. Na cestách ho spravidla sprevádzajú pekné mladé slečny, ktoré mu pomáhajú zachrániť či už Zem alebo nejakú inú planétu, ľudí alebo nejakú inú rasu, pred zničením. Pretože je Doktor mimozemšťan, tak ovplýva mimoriadne dlhým životom (momentálne má niečo vyše 900 rokov) a ak sa náhodou ocitne blízko smrti, tak zregeneruje, čím získa nové telo, kým v podstate je stále tou istou osobou. Momentálne sa nachádza vo „verzii“ 11 a stvárňuje ho Matt Smith.

Doktor má ešte jednu, pomerne špeciálnu „schopnosť“. kamkoľvek sa vyberie za účelom rekreácie či turistiky, hrozí nebezpečenstvo danej planéte, či nebodaj celému vesmíru. V budúcnosti, v minulosti a niekedy aj v prítomnosti zachraňuje v anonymite ľudstvo pred hrozbou z vesmíru za pomoci svojej spoločníčky (v tejto sérii je to Amy Pond, ktorú hrá Karen Gillan).

Táto séria sa začína haváriou TARDIS tesne po Doktorovej regenerácii rovno na dvor malej Amelie Pond, ktorá prosí Santu Clausa, aby jej poslal niekoho, kto by sa pozrel na podozrivú trhlinu na jej stene, ktorá očividne nebude len nejakou obyčajnou trhlinou. I keď sa Doktor správa ozaj divne, tak malá Amelia sa ho nezľakne a kým sa poberá do TARDIS, aby ju pohupnutím o päť minút do budúcnosti opravil, tak si rýchlo zbalí kufor, aby mohla odísť s ním. No i napriek tomu, že Doktor je oveľa viac než len nadpriemerne inteligentný a TARDIS je najúžasnejšia vesmírna loď, tak sa mu niekedy stáva, že sa netrafí presne do toho časového úseku, kam plánoval a to sa mu stane i teraz. Namiesto piatich minút sa dostal o celých dvanásť rokov dopredu…

Priznám sa, že keď som si Doctora Who pred pár rokmi pustila prvýkrát, tak som vydržala len štyri epizódy, pretože je to seriál britský, a nie americký, a jeho hlavným cieľom nie sú super-úžasné špeciálne efekty, ktoré tu teda chýbajú, no všetko je to vyvážené skvelým humorom a zaujímavými zápletkami. Preto by ste mu mali dať druhú šancu, ako ja tieto Vianoce, a verím, že sa aj vy zamilujete. Keď štvrtá séria skončila regeneráciou desiatej verzie Doktora (vtedy ho stvárňoval nezabudnuteľný a brilantný David Tennant), bola som ohľadom nového Doktora: poradové číslo 11 dosť skeptická. No moje obavy boli neopodstatnené, pretože Matt Smith v tejto epizóde ukázal, že má na to, aby bol rovnako dobrým – ak nie lepším – Doktorom ako jeho predchodcovia.

Moje hodnotenie: 10/10

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. oliver | apríl 5., 2010 o 19:26 |

  „pretože Matt Smith v tejto epizóde ukázal, že má na to, aby bol rovnako dobrým – ak nie lepším – Doktorom ako jeho predchodcovia.“

  To nemôžeš myslieť vážne…

 2. Michelle | apríl 5., 2010 o 20:54 |


  U Doctora Who je nejtěžší vydržet těch prvních pár dílů. Jak se ti to podaří, už nikdy nebudeš litovat (možná těch třináct týdnů v dubnu-červnu, kdy budeš do hluboké sobotní noci/brzkého nedělního rána hypnotizovat internet, kdy už se to konečně dostahuje!)

 3. Freak | apríl 5., 2010 o 21:17 |

  Pod toto sa môžem podpísať :)

 4. Summ | apríl 5., 2010 o 23:59 |

  @oliver: Neboj sa, zvykneš si. :-)

 5. pali | apríl 6., 2010 o 09:02 |

  epizoda bola super, aj ked zaciatok sa mi zdal trocha slabsi, ale inak som bol spokojny, tesim na dalsie casti. A nový doktor, moze byt. Tennanta len tak niekto neprekona. To je ako u bonda Connerz :) ale mylim ze to zvladol slusne

 6. Jack | apríl 6., 2010 o 12:46 |

  Nový Doctor= lepší Doctor. Takhle na mě nezapůsobil žádný úvodní díl z nového Doctora. Musím uznat, že Matt se toho chopil skvěle. TARDIS is sexy :-) a hudba awesome. Zatím mi jen mírně vadí nová companion Amy. Představoval jsem si její charakter trošičku jinak, takhle mi přijde jako mladší Donna.

 7. Freak | apríl 6., 2010 o 17:10 |

  Amy sa mi páči práve kvôli tomu, že ako Donna, tiež Doktorovi nezožere všetko aj s navijakom. Ale aby som parafrázovala Sto ľudí, sto chutí – Jedenásť ľudí, jedenásť Doktorov.

 8. Yukari | apríl 8., 2010 o 21:45 |

  Nemôžeš po prvom dieli o Mattovi Smithovi povedať, že môže predísť minulých doktorov, počkaj ešte pár. David Tennant sa mu ťažko predíde, ale zatiaľ vyzerá fajn. A Amy je super – na Donnu sa mi síce nepodobala, ale no čo už…

  Začiatočnú znelku a sonický skrutkovač pekne pokazili, ale nový TARDIS je perfektný! Až na stredovú konzolu (tá sklenená vec, čo chodí hore-dole) proti nemu nič nemám :)

Napíšte svoj názor