SERIÁLY.kinema.SK

Glee – pilot 1×01

Epizódy, TestPilot september 10., 2009

Musím sa priznať, že keď som prvýkrát počula o seriáli Glee, tak som bola dosť skeptická. Mám strašne rada muzikály a hudobné filmy, ale keď si spomeniem na fakt, že väčšina mladých ľudí si pod pojmom muzikál nepredstaví nič iné ako pochybnú sériu High School Musical, či komediálny seriál Hannah Montana. Ale našťastie som ostala celkom milo prekvapená.

gleepilot3

Keď sa stredoškolský profesor Will Shuester dozvie, že vedúci školského speváckeho zboru bol vylúčený, ponúkne sa za jeho nástupcu. Ako študent sám v zbore spieval a ten vyhral celoštátnu súťaž. No sláva zboru už dávno zapadla prachom, takže riaditeľ školy nie je nadšený z toho, že by sa znova otvoril. Willovi povie, že ak chce zbor viesť, bude ho to stáť mesačne 60 dolárov, ktoré škola nemá nazvyš. Je evidentné, že riaditeľ viac nadŕža futbalovému týmu a roztlieskávačkám, ktoré sa pod vedením ambicióznej trénerky Sue Sylvester dostali do programu Fox Sports Net, čo pre školu predstavuje istú poctu. Will sa rozhodne nevzdať zboru a vyvesí po škole hárky na zápis. Na skúšku dorazí skupinka najväčších lúzerov školy – Rachel Berry, ktorá „udala“ predchádzajúceho vedúceho zboru za molestovanie spolužiaka, pretože jej nedal najlepšiu pesničku v muzikáli, za čo ju teraz celá škola odsudzuje (k čomu do istej miery prispieva aj jej MySpace stránka, kam nahráva svoje videá so spevom); Kurl Hummel, chlapec s veľmi vycibreným vkusom pre módu (zrejme homosexuál), ktorého pravidelne šikanujú futbalisti a hviezdy školy; Artie Abrams, postihnutý chlapec na vozíčku; Mercedens Jones, temperamentná diva a Tina, už na prvý pohľad neobľúbené dievča so záľubou v tmavom oblečení.

Prvé skúšky sú dosť veľkým fiaskom. Rachel povie Willovi, že jej musí zohnať chlapca, s ktorým by bola na rovnakej úrovni, inak končí, pretože sa nechce zbytočne ešte viac strápňovať. Vzápätí Will dostane ďalšiu ranu pod pás, keď mu riaditeľ oznámi, že potrebuje poslucháreň pre stretnutia Anonymných alkoholikov. Nakoniec sa mu ale podarí riaditeľa presvedčiť, aby mu dal šancu decká pripraviť aspoň na regionálnu súťaž, aby mu ukázal, že majú talent a poslucháreň im teda nakoniec ostane. Rozhodne sa zohnať nových členov medzi populárnymi študentmi, aby ich tí menej obľúbení nasledovali. Začne s roztlieskavačkami, ale ich trénerka Sue mu veľmi rýchlo vysvetlí, že stredná škola má istú hierarchiu a on nemôže miešať populárne a nepopulárne deti dohromady. Tak sa vyberie medzi futbalistov, u ktorých sa stretne s rovnakou odozvou.

gleepilot1

No keď sa vráti do ich šatní po papier na zapísanie (popísaný sprostosťami), začuje zo spŕch spev. Je to Finn, jeden z najpopulárnejších študentov na škole, známy aj šikanovaním niektorých členov zboru. Will vidí, že Finn má prirodzený talent a je mu jasné, že ho len tak ľahko nepresvedčí, tak sa rozhodne vydierať – podstrčí mu marihuanu, ktorú mu dal Sandy (bývalý vedúci zboru, ktorý užíval marihuanu na predpis kvôli nervovému zrúteniu, z ktorého sa medzičasom stal díler drog) a dá mu dve možnosti: buď ostane po škole a zapíšu mu to do registra alebo sa stane členom zboru, čo Finn prijme, pretože nechce, aby sa o tom dozvedela jeho matka, ktorá ho sama vychovávala. Na skúške ihneď zapracuje chémia medzi Finnom a Rachel a tí spolu tvoria zohratý pár. Will sa s tým doma pochváli žene, ktorá tým nie je nadšená, pretože odkedy sa Will stal vedúcim zboru, tak ostáva v škole dlhšie a bez akéhokoľvek príplatku, pričom sa nenachádzajú práve v najlepšej finančnej situácií.

gleepilot4

Will neskôr vezme decká na výlet, Carmel High School totiž bude mať vystúpenie svojho zboru. Na výlete sa baví s kolegyňou Emmou, ktorá je posadnutá čistotou a nechtiac spomenie svoje problémy. Vystúpenie Carmel High School je úplne bezchybné, všetci členovia sú skutočne talentovaní, majú úžasnú choreografiu a nádherné kostýmy a náš zbor si uvedomí, že oproti ním nemajú šancu. Po vystúpení si Finna podá jeho futbalové družstvo, keď jeho členovia zistia, že sa k zboru pridal a tým porušil isté pravidlá. Willovi žena doma oznámi, že čaká dieťa a on podá v práci výpoveď, pretože s učiteľským platom by so ženou a dieťaťom nevyžil. Členovia zboru sú z toho zronení, Finn sa vráti k futbalovému družstvu, kde mu jeho spoluhráči pripravili „darček“. Do toi-toi búdky zatvorili chudáka Artieho a Finn dostáva tú česť kabínku s ním prevrátiť. No Finn si uvedomí, že to je zlé a zvrátené, kamarátom sa postaví a Artieho vyslobodí. Spolu dôjdu na stretnutie zboru, ktorému teraz šéfuje Rachel. Všetkým sa ospravedlní za to, čo im kedysi spravil a začnú plánovať.

gleepilot2

Emma zatiaľ Willovi ukáže video z jeho víťazného vystúpenia a snaží sa ho prehovoriť, aby sa svojho miesta nevzdával kvôli peniazom. On jej odporuje tým, že bude otcom a chce svojho syna zabezpečiť. Keď však ide po chodbe, počuje hudbu a príde sa pozrieť na (skvelú) skúšku zboru a keď dospievajú a dotancujú, pochváli ich a oznámi im, že ostáva.

Áno, tento seriál bol pre mňa dosť príjemným prekvapením, ale aj tak mám z neho dosť zmiešané pocity. Jeho zápletka je pomerne dosť otrepaná: skupinka outsiderov sa snaží ukázať populárnym deckám, že aj oni sú v niečom dobrí. Ale na druhej strane, je tu hromada zaujímavých postáv a hoci mám za sebou len pilot, tak si myslím, že z Glee môže byť veľmi zaujímavý seriál z prostredia strednej školy. Pilot hodnotím na 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Coleo | september 10., 2009 o 20:31 |

  Jsom od Mája videl ten pilot už asi 4-krát a Don´t stop believing je velmi nákazlivé…druhá epka je rovnako skvelá…snáď sa postupne zbavia všetkých stereotypov a Willovej manželky a bude to výborné…

 2. Ramira | september 10., 2009 o 22:37 |

  Ja som videla pilot „iba“ trikrát, na dvojku sa práve chystám. Prvý diel ma absolútne nadchol, sú tam skvelé postavy, praštený humor a úžasné hudobné čísla, takže dúfam, že im to vydrží celú sériu.

 3. Loooki | september 11., 2009 o 09:02 |

  Tento článok, plne predstavil moje pocity na neho. Ako vraví človek nado mnou, pesnička je veľmi nákazlivá a skončila okrem môjho iPodu aj v telefóne ako zvonenie

 4. studo | september 11., 2009 o 15:25 |

  ja som to tiez konecne skukol a musim len potvrdit vyssie napisane… aj ked som nevidel viac ako 5 minut z HSM ci z montany tento serial ma dostal

  co zase podla mna hodnotim ako plus je prave ta vasa otrepana zapletka… prave v tomto seriali mi to nevadi, prave naopak serial ma uplne pohodickovu atmosferu ktoru doitvara prave tak jednoducho napisany scenar

  ceresnicka na torte su postavy ktore sa vymykaju normalnym okolnostiam ci uz novy diler drog ( call me bob ) ci cistotou posadnuta Emma alebo s malo prietorom dobre rozohrana – ja som beyonce nie ziadna kelly rowland :D

  serial hodnotim velmi kladne pretoze je to serial ktory si zapnem ked mam dobru naladu pretoze ta dobra nalada vyzaruje aj z neho

 5. Mabel | september 11., 2009 o 16:18 |

  Mně se Glee taky moc líbilo. Líbí se mi na něm, jak už tu bylo zmíněno, že je to pohodový seriál, který má divákovi představit trochu té pozitivní energie a optimismu. :)
  Což krásně vystihl Will – neslíbím ti, že z tebe udělám hvězdu, ale slíbím ti, že tě to bude bavit. (nepřepisuju to doslova):)
  Tak doufám, že se u dalších dílů Glee budu bavit stejně.

 6. hiro666 | september 16., 2009 o 11:44 |

  Po pozreti prvych 2 casti . Som nadseny . Dufam ,ze neskor vyde aj soundtrack z toho serialu

Napíšte svoj názor