SERIÁLY.kinema.SK

Okrem seriálov americkej produkcie sa na Slovensku vysielajú aj európske seriály. Ich propagácia je však väčšinou nedostatočná. Niektoré z nich sú svojou kvalitou porovnateľné aj s tými americkými. Väčšinu vysiela Slovenská televízia, ktorá aj pomocou nich dodržuje zákonom stanovený podiel európskej tvorby, ktorý by mala spĺňať.

capristv.jpg

Jej momentálnym hitom je taliansky romantický seriál Capri, vysielaný každý štvrtok o 20:15 na Jednotke, ktorého prvé časti dosiahli sledovanosť na úrovni televízie Markíza. Jednu z hlavných postáv si v ňom zahral herec Kaspar Capparoni, u nás známy zo seriálov Komisár Rex (v Ríme) a Elisa z Rivombrosy. Slovenská televízia kúpila už aj jeho 2. sériu. Je však otázne, či seriál udrží svoju nadpriemernú sledovanosť aj po návrate seriálu Ordinácia v ružovej záhrade na Markízu.

Ďalším seriálom, ktorý STV zaradila do svojho vysielania, je spracovaním známej predlohy. Je ním úspešný britský seriál Robin Hood, vysielaný na Jednotke každú sobotu okolo 17:00, v hlavnej úlohe s Jonasom Armstrongom. Svoj úspech dosahuje nielen vo Veľkej Británii, ale aj v Austrálii či Amerike. Čo sa týka britsko-americkej koprodukcie, tak STV momentálne vysiela reprízy detektíviek Agathy Christie: Poirot a Slečna Marplová.

robinhoodstv_2.jpg

Zo seriálov, ktorých originálnym jazykom je nemčina, u nás „kraľoval“ najmä seriál Kobra 11. Pred ňou tu bol ešte Derrick. Boli tu vysielané aj iné seriály, ako napríklad Siska, Medicopter 117 či seriály z nemocničného prostredia Stefanie a Doktor z hôr. Niektoré z nich momentálne vysiela JOJ Plus. V poslednom desaťročí si asi najširšie publikum dokázal získať Komisár Rex, aktuálne bežiaci na Markíze. Jeho hviezda však neustálym reprízovaním postupne vyhasla. V premiére je vysielaný komediálny seriál Chudobní milionári, ktorý môžete vidieť každú sobotu predpoludním na Jednotke. Dej tohto seriálu sa začína v okamihu, keď finančne zabezpečená rodina vlastniaca hotelové impérium príde o všetko a musí sa začať živiť ako obyčajná rodina s návykmi bohatých. Na základe toho vznikajú humorné situácie. Tento seriál mi pripomínal rôzne seriály americkej výroby, okrajovo napríklad seriál Dirty Sexy Money (Sexi špinavé prachy). Podstatným rozdielom však to, že tento seriál nie je tak promovaný ako seriál televízie JOJ, ktorý je vysielaný dokonca v lukratívnom čase, v  nedeľnom prime-time o 20:00.

Väčšie promo by väčšine zo spomenutých seriálov určite nezaškodilo. V prípade ich úspechu by sa aj iné slovenské televízie nemuseli báť siahať po európskej seriálovej tvorbe a ponúkať ju napríklad miesto tej americkej.Komentáre

 1. marcoz | február 11., 2009 o 19:16 |

  Fajn príspevok, aj európske seriály si zaslúžia viac pozornosti… Nevie náhodou niekto z tu prítomných, kedy Markíza vytasí Návrat na Rivombrosu? :-D

 2. Jandro | február 11., 2009 o 19:59 |

  Zda sa mi, že ju už dávala 3 krát.
  Neboj ani raz som ju nepozeral! :)

 3. studo | február 11., 2009 o 22:07 |

  aj vy tak milujete tieto romanticke „sracky“ ? xD

 4. rob!n | február 13., 2009 o 12:22 |

  no bohuzial europske serialy su vacsinou odpad, alebo cielovo zamerane na mamicky ci babicky. jedine co ma zaujalo boli britsky „Skins“, teda dufam, ze to bolo britske, neviem mozno francuzko alebo spanielsko ma nejaku zaujimavu produkciu ale ostatok nic. este v spanielsku bezalo RBD (Rebelde), to bolo v pohode ale to je asi argentinske.

 5. MartinDeBill | február 13., 2009 o 19:18 |

  rob!n:

  jj .. SKINS je britský seriál a musím uznať, že ma oslovil omnoho viacej než Gossip Girl alebo ktorýkoľvek iný americký teenagerský seriál … len škoda, že to so starým gangom nepotiahli aj v tejto 3. sérii .. :-( .. ale aj tak je to super ;-) :-D

 6. TDR | február 13., 2009 o 23:45 |

  Minule som videl na STV 10. seriu spominaneho Agatha Christie’s Poirot a bol som velmi prekvapeny nadstandardnym spracovanim a az filmovou atmosferou (100 minutova stopaz). Nebal by som sa ho oznacit, aj napriek nametu, za moderny serial.

 7. Jandro | február 14., 2009 o 10:19 |

  10. sériu na STV asi ťažko, myslím, že majú nakúpených a dávajú prvých pär sérii, určite nie desiatu. Desiatu sériu však dávajú na ČT1 vo štvrtok o 20:00 hod.

 8. simonka | december 18., 2009 o 19:04 |

  je to super serial victoria je suprrrr

Napíšte svoj názor