SERIÁLY.kinema.SK

Oficiálna premiéra seriálu, ktorá je naplánovaná na 21. januára, je už veľmi blízko a tak nastal čas na klasické zhodnotenie všetkých pre a proti. Pilotná epizóda Lie To Me sa na nete objavila asi pred dvoma týždňami, takže ak ste už mali tú česť, tak môžete skočiť rovno k záverečnému hodnoteniu a ku komentárom, ktoré netrpezlivo čakajú na vaše názory. Pre tých, ktorí o seriáli len počuli alebo im názov absolútne nič nehovorí, je tu pár odstavcov, ktoré by to mohli napraviť.

ltm1.jpg

Tento seriál pracuje s jedným všeobecne známym faktom. Všetci klamú. Greg House v tom nie je sám. Doktor Cal Lightman (Tim Roth) je odborníkom na analýzu ľudského správania sa. Podľa pohybov tela, mimovoľných tikov a výrazov v tvárach dokáže odhaliť aj tých najlepších klamárov. Spolu s doktorkou Gillian Fosterovou (Kelli Williams), Eliom Lokerom (Brendan Hines) a Riou Torresovou (Monica Raymund) dal dohromady tím expertov, ktorí pod názvom The Lightman Group asistujú vládnym organizáciám pri riešení tých najzapeklitejších prípadov.

Oficiálny popis seriálu je, ako to už býva zvykom, dosť vágny a teda necháva až priveľa na ľudskú predstavivosť. To môže viesť k tomu, že tento seriál automaticky strčíte do jedného vreca s The Mentalist. To by však bola chyba. Napriek tomu, že Patrick Jane (Simon Baker) odhaľuje klamstvá a podvody na každom kroku, je tu jeden veľmi podstatný rozdiel. The Mentalist je, aj napriek temnej minulosti hlavného hrdinu a kriminálnej zápletke, ladený veľmi pozitívne a situácie väčšinou výrazne zľahčuje. Všetko vyrieši Jane so sebaistým úškrnom na tvári, ktorí naznačuje, že vie oveľa viac ako všetci ostatní v miestnosti. Cal Lightman je v tomto smere prakticky záporákom, pozerá na svet očami tvrdého realistu a na ceste za úspechom často rozbíja ružové okuliare všetkým okolo neho. Aj napriek svojim svetlým chvíľkam je preto celý seriál oveľa vážnejší (aj keď niektoré momenty môžu vyvolať škodoradostný úškrn).

ltm3.jpg

Predchádzajúci odstavec možno znel tak trochu negatívne, ale nenechajte sa zmiasť. Oba seriály pozerajú na rovnakú problematiku z dvoch rôznych strán a ukazujú, že aj podobné námety môžu mať úplne rozdielne spracovania. Samotný obsah pilotnej epizódy nechcem veľmi rozoberať, pretože by som vám tým mohol dosť znechutiť blížiacu sa premiéru, veď kto už by chcel poznať vraha dopredu. Prezradím jedine to, že prvým prípadom pre The Lightman Group bude vražda učiteľky, z ktorej je obvinený jeden z jej žiakov. Všetky dôkazy ukazujú na neho, niečo však v príbehu nesedí…

Na posudzovanie celého castu je ešte priskoro, väčšina tímu bola len zbežne predstavená a celú epizódu statočne ťahal Tim Roth za asistencie Kelli Williams. Silne pochybujem, že do hlavnej úlohy mohli vybrať niekoho lepšieho. Už pri prvom pohľade na Dr. Lightmana vidí divák génia, ktorý má nezvyčajné metódy, vždy dosiahne svoje a nežije vo svete ilúzií. Začiatok je veľmi sľubný, dojem je vytvorený, už záleží iba na scenáristoch a na smere, ktorým sa rozhodnú viesť príbeh.

ltm2.jpg

Stanica FOX je známa svojou záľubou v stínaní neúspešných seriálov. Lie To Me to bude mať zo začiatku dosť ťažké, ak však získa dostatok divákov a tvorcovia dostanú šancu preskúmať postavy, tak by z toho mohol byť veľmi dobrý seriál. Ak však diváci odmietnu sledovať ďalší kriminálny seriál, ktorý rieši každú epizódu iný prípad, tak behom pár mesiacov upadne do zabudnutia. House má Hugha Laurieho, The Mentalist má Simona Bakera, CSI má (malo) Williama Petersena… otázkou je, či Tim Roth dokáže to, čo dokázali oni. Pilotný diel hodnotím na 7/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. marcoz | január 20., 2009 o 18:52 |

  Brandon Hines, to mi niečo hovorí…nehral náhodou toho mladého chalana v Amazonke? :-D

 2. Pato | január 22., 2009 o 20:02 |

  No tak seriál sa uviedol veľmi dobre…Včera mal vyše 13 mil. divákov, v cieľovke slušných 5.2%, rovnako ako premiéra Lost (5,2%). Poradil si aj z s Criminal Minds (skončili tretie). Fox má dve najúspešnejšie novinky tejto sezóny (Fringe, Lie to me). Nie náhodou. Drží palce naďalej.

 3. Bio | január 22., 2009 o 22:27 |

  Caute.
  Neviete kde k tomuto zozeniem titulky????

 4. Shawn | január 23., 2009 o 19:45 |

  Sledovanosť Lie to Me vzhľadom na American Idol bola veľmi slabá. (http://serialy.kinema.sk/?p=2327)
  LtM udržal iba 49% divákov z AI, ktorý v 2. polke mal takmer 27 miliónovú sledovanosť.

 5. Arax | január 23., 2009 o 21:28 |

  to Bio
  zatial nikde, skus sa popytat tu -> http://www.lapiduch.cz/klub.php?klub=titulky_k_serialum

 6. Pato | január 24., 2009 o 11:10 |

  Shawn: To si nemyslím, lebo žiadna iná novinka nemala tak vysoké číslo sledovanosti (myslím túto sezónu a konk. 18-49) ako Lie to Me. Aj Fringe mal menej. A navyše, ak mu navyše konkurovali Lost a Criminal Minds, tak je to slušné, nie?Okrem toho American Idol je len jeden a máločo by udržalo také čísla..

 7. icescrat | január 25., 2009 o 15:37 |

  asj podla mna je to celkom uspech.. pamatam si ze fox daval minuly rok po superbowle housea.. a ten ma 18 milionov… takze udrzal este viacej ako lie to me… a fakt toto bola vysoka konkurencia, az casom sa ukaze ci to ten serial vydrzi..

 8. stazi | január 1., 2010 o 21:42 |

  Videla som kazdu jednu cast tohto serialu a nevedela som od neho odtrhnut oci. Genialny, fantasticky. Urcite si ho treba pozriet. Len dufam, ze v slovenskej verzii tam nebude Mandarova a podobne mrndy, pripadne tie mlade ususlane dabingove herecky, lebo to strati uroven. Potrebuje to nenormalne dobry preklad a nenormalne dobry dabing, aby to stalo za to.

Napíšte svoj názor