SERIÁLY.kinema.SK

Začiatok sezóny nám priniesol značné množstvo nových seriálov, niektoré boli orginálnejšie, niektoré sa vybrali po stopách svojich predchodcov a snažili sa tak apelovať hlavne na žánrové publikum. Práve do tejto kategórie by som zaradil Eleventh Hour a mám na to niekoľko dôvodov, ak nepočítam to, že tento seriál stále niekto prirovnáva k X-Files. Tým prvým je skutočnosť, že prakticky ide o remake štvordielnej britskej minisérie z roku 2006, v ktorej si hlavnú postavu, profesora Iana Hooda, zahral sám Patrick Stewart (myslím, že nikomu netreba pripomínať o koho ide) a agentku Youngovú si zahrala Ashley Jensen.

eleventh_review_2

Druhým dôvodom je samozrejme značná podobnosť s Fringe (géniovia zrejme všade chodia zásadne s blond agentkami), ten však mal (a stále má) značnú výhodu vo forme J.J. Abramsa a jeho spletitých myšlienkových pochodov. Stanica CBS si na začiatok objednala klasických 13 epizód, z ktorých zatiaľ odvysielali len prvých 6 a vyzerá to tak, že seriál si svojich divákov našiel. Dokazuje to aj celkom slušná sledovanosť.

Úlohy geniálneho vedca Dr. Jacoba Hooda sa zhostil britský herec Rufus Sewell a sekunduje mu Marley Shelton ako agentka Rachel Youngová. Tvorcovia očividne chceli remake zamerať na mladšie publikum a urobiť Eleventh Hour „seriálovejšie“ (samozrejme v rámci možností) a podľa môjho názoru sa im to celkom podarilo, treba však brať ohľad na rozpočet, ktorý je približne 2 milióny dolárov na epizódu, jedine pilot si užil 4 milióny. Autori sa rozhodli držať zápletky jednotlivých epizód oddelené a nejakú spojnicu budú pravdepodobne stavať až neskôr pomocou „temnej“ minulosti niektorej z postáv, nemám žiadne zákulisné informácie, ale pozrime sa pravde do očí… ktorý seriál sa tomu zvládol vyhnúť?

eleventh_review_1

Pilotná časť s názvom „Resurrection“ si vzala na paškál stále divoko diskutovanú tému klonovania ľudí – teda ľudských embryí, aby som bol presný… nikde vám zo skúmavky nevyskočí štyridsiatnik. Všetko sa začne, keď jeden „bohabojný“ nočný strážnik otvorí nádobu, ktorej sa mal zbaviť, a jej obsah v ňom prebudí svedomie. Na mieste činu sa v momente objaví sexi agentka (škaredé sa v USA očividne nevyrábajú) a mierne excentrický vševedko, ktorý okamžite nájde niekoľko ohromujúcich súvislostí. Znie to ako klišé? Áno. A vadí to? Ani veľmi nie. Už pri prvom prome sme všetci vedeli ako to bude vyzerať a predsa to pozerajú milióny ľudí. Žánrové publikum je proste spokojné a hodnú chvíľu spokojné aj zostane. Čo viac by si mohli tvorcovia želať?

Obsah epizódy prezrádzať nebudem, proste si to pozrite a posúďte sami. Pár ľudí bude nadmieru spokojných (pretože úpadok českých a slovenských televízií nám, čo sa týka zahraničných seriálov, nasadil ružové okuliare), niekoľko si povie, že to celkom ušlo a zvyšok proste nemá na práci nič lepšie a zabije hodinku zo svojho voľného času. Ak hľadáte orginalitu, tak hľadajte inde, inak hodnotím na 6/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor