SERIÁLY.kinema.SK

Pred vyše rokom sa na Internete objavil nový projekt Amandy Tapping, Damiana Kindlera a Martina Wooda (fanúšikom Stargate tieto mená určite nie sú cudzie) pod názvom Sanctuary. Zaujímavý bol práve formát a spôsob, akým sa rozhodli svoje dielo prezentovať svetu. Sanctuary bolo totiž nakrúcané skoro výlučne na zelenom pozadí, lokácie boli vytvárané v postprodukcii ako CGI a jednotlivé 15 až 20 minútové „webizódy“ boli dostupné za pár dolárov na stiahnutie. Tvorcovia dúfali, že seriál takto získa dostatok prostriedkov na natáčanie ďalších a ďalších dielov. Po približne 3 mesiacoch a 8 webizódach bolo jasné, že napriek veľkému záujmu fanúšikov, projekt nebude možné takýmto spôsobom financovať. Na konci augusta 2007 to so Sanctuary vyzeralo dosť bledo.

sanctuary.jpg

V poslednej chvíli sa však do celej veci zamiešala americká káblová stanica Sci-Fi Channel a jej záujem o nasadenie seriálu do vysielania v nasledujúcej sezóne. Nasledoval rok plný hľadania sponzorov, úpravy scenárov a horúčkovitého točenia staro-nových epizód. Všetko vyvrcholilo premiérou, ktorá sa konala 3. októbra 2008 v Amerike na Sci-Fi Channel a na The Movie Network, Movie Central v Kanade.

Kým sa dostanem k lokálnejším novinkám, tak by som ešte rád načrtol zápletku celého seriálu. Dr. Helen Magnus (Amanda Tapping) stojí na čele prakticky rodinnej organizácie zvanej Sanctuary for All (Útočisko pre všetkých). Spolu so svojou dcérou Ashley (Emilie Ullerup) a Dr. Willom Zimmermanom (Robin Dunne) pátrajú po tvoroch, ktoré zvyšok spoločnosti považuje len za výplody fantázie. Niektoré u nej nájdu útočisko pred svetom, tie nebezpečné musia byť uväznené. Podobne ako spomínané webizódy, aj televízna verzia si zachovala svoj unikátny vzhľad, väčšinu lokácií tvorí CGI. Na výsledku je samozrejme vidieť nárast rozpočtu. Epizódy majú klasickú +-43 minútovú dĺžku (okrem pilotu, ktorý spája dve epizódy do jednej), niektoré príbehy boli prevzaté/rozšírené/pozmenené iné sú úplne nové. Rozhodne si tento seriál nenechajte ujsť.

sanctuary2.jpg

A konečne sa dostávam k podstate veci. Premiéra Sanctuary na Sci-Fi Channel sa dočkala prekvapivej sledovanosti. K obrazovkám sa posadilo 2,7 milióna divákov (1,08 vo vekovej kategórii 18-49 a 1,4 milióna v kategórii 25-54), to znamená, že Sanctuary bolo najsledovanejším programom vysielaným na káblovke a porazilo tak premiéru seriálu Eureka, ktorá si svoju pozíciu držala od roku 2006. Okrem toho seriál prilákal aj obrovské množstvo návštevníkov na stránku Sci-Fi Channel a na sanctuaryforall.com. Úspech seriálu Sanctuary neušiel ani káblovej stanici AXN a preto sa nečakane rozhodla zakúpiť práva na jeho vysielanie v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Moldavsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku. Áno, je to tak, vidíte dobre.

Toto rozhodnutie padlo v Cannes počas udalosti zvanej MIPCON, ktorá je dosť podobná májovým LA Screenings, tvorcovia tu prezentujú svoje najnovšie tituly potenciálnym záujemcom. Keď už som ten MIPCON načal… HBO tam kúpila práva na Little Britain USA, spinoff od rovnomenného britského komediálneho seriálu. Detailnejšie informácie o vysielaní oboch seriálov vám prinesieme hneď, ako to bude možné. Zatiaľ sa môžete pokochať promo fotkami, zábermi z natáčania a teaserom k Sanctuary.

sanctuary_promo_4sanctuary_promo_1sanctuary_promo_2sanctuary_promo_3sanctuary_promo_5

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Five By Five | október 24., 2008 o 07:37 |

  To naozaj nevizerá zle… WOW

 2. Yukari | október 24., 2008 o 17:40 |

  tak TOTO si určite VEĽMI rada pozriem…

 3. Dea | júl 30., 2009 o 15:49 |

  včera to išlo na AXN a bolo to veľmi fajn. Trochu ma zaskočila pointa celého tohto kolotoča, ale inak sa na to dá pozerať. Odporúčam. Amanda Tapping je naozaj úžasná herečka.

 4. zarkaj | august 8., 2009 o 14:58 |

  Vie mi niekto povedať koľko dielov má 1. séria?zatiaľ som videla 13 a skončilo to v najlepšom

 5. Shawn | august 8., 2009 o 17:23 |

  zarkaj: presne toľko…

 6. zarkaj | december 31., 2009 o 13:13 |

  koľko dielov vyšlo z druhej serie?

Napíšte svoj názor