SERIÁLY.kinema.SK

Poviem vám úprimne, že nájsť v dnešnej dobe seriál, ktorý skutočne stojí za niečo nie je také jednoduché. Amerika toho chrlí každoročne pomerne dosť, aj keď tento rok je kvôli americkému štrajku iný, a občas mi to pripomína hľadanie ihly v kope sena. No, takže vec sa má takto. Už je to asi dobré tri mesiace, čo som videl prvé video ukážky na seriál Surviving the Filthy Rich (tak sa totiž volal seriál Privileged pôvodne, kým jeho názov nezmenili). Sprvu to vo mne nevyvolalo žiaden extra pocit a v podstate som od toho seriálu ani nič prevratné neočakával. S príchodom ďalších promo ukážok však môj záujem narastal – slnečné pláže, domy pracháčov, pekné baby, … sú jednoducho atribúty, ktoré pri správne namixovanom príbehu neprestanú byť asi nikdy opozerané. Ale práve preto, že filmy a seriály s týmito prvkami vo filme a televízií nie sú žiadnymi novinkami, je trochu naivné očakávať, že s príchodom nového seriálu príde i čerstvý závan, ktorý plachetnicu amerických romantických komédií odfúkne do zatiaľ neprebádaných vôd. Alebo že by to bolo v prípade Privileged inak?

Privileged

Megan Smith (Joana Garcia) je mladé pekné dievča, ktoré túži stať sa uznávanou spisovateľkou. V skutočnom živote však treba o svoje sny poriadne zabojovať a to i za cenu toho, že budete robiť niečo, čo vám v skutočnosti nie je moc po chuti. Tak sa Megan dostala do bulvárneho magazínu, ktorý mal odštartovať jej autorskú dráhu a zároveň pomôcť splatiť študentskú pôžičku z vysokej. Nuž, nie všetky kúsky vopred pripravenej skladačky jej do seba tak jednoducho zapadli. A keď sa náhle začne rozpadať jej vytúžený domček snov (vyhodia ju z práce, zhorí jej byt v New Yorku a k tomu si navyše už dva roky s nikým nevrzla), musí začať pracovať na svojej kariére z úplne iného konca. Ak chce totiž napísať niekedy biografiu známej osobnosti, ktorá zmenila istým smerom tento svet, musí najprv spoznať takýchto ľudí. A tak Megan prichádza späť na Floridu, kde už na ňu čaká nová práca v spoločnosti miestnej smotánky.

Nie, nie je to písanie biografií, ide o prácu tútorky/súkromnej učiteľky dvoch rozmaznaných teenageriek, ktoré prišli o svojich rodičov pred diesiatimi rokmi. Megan síce nemá žiadne skúsenosti s podobnou prácou, ale keď jej ponúkne ich babička vlastnú izbu, auto a v prípade, že sa dostanú s jej pomocou i na univerzitu, splatenie jej študentských podlžností, neváha ani na okamih. Už od samého počiatku to však nemá vôbec jednoduché. 16-ročné dievčatá Rose (Lucy Hale) a Sage (Ashley Newbrough) totiž kašlú na školu a radšej sa venujú príjemnejším veciam ako móda, chalani a pod. Konflikt so staršou Sage, ktorá má pocit, že sa Megan snaží votrieť medzi obe sestry a zabrať jej pozíciu, ju dostane do pekného maléru a spustí lavínu neočakávaných situácií. Na ceste za svojim snom teda nebude mať na ružiach ustlané a bude musieť čeliť nielen Sage-iným intrigám, ale aj problémom so svojou vlastnou rodinou a možno i črtajúcemu sa milostnému trojuholníku.

Privileged

No, námet veru nie je nijak ohurujúci a v mnohom spočiatku pripomína seriál Ugly Betty (hlavná hrdinka trpí tiež miernou nešikovnosťou, túži byť autorkou…), avšak spracovanie je napodiv príjemne zvládnuté. Seriál vychádza z knihy „How To Teach Filthy Rich Girls“ od Zoey Dean, ktorý sa stal v Amerike bestsellerom a bolo teda asi iba otázkou času kým po tomto materiáli siahnu filmoví, či seriáloví tvorcovia. Nakoniec to teda vyhral seriál, ktorý vysiela na svojich kanáloch americká stanica The CW každý utorok večer.

Hlavným plusom tohto seriálu je výborné herecké obsadenie a pozoruhodne dobre napísaný scenár úvodnej časti. Musím sa priznať, že tento seriál je takým celkom milým prekvapením tejto jesene – je vtipný, dobre zahraný, ba čo ešte viac, má i celkom dobrý zvrat v deji. Dokáže očariť a i pobaviť a na poli romantických komédií je rozhodne tým lepším, čo na stanici CW ale i v rámci konkurencie, existuje. V tomto prípade sa opäť raz potvrdilo, že produkcia založená na knižnej predlohe má oveľa väčšiu šancu na úspech ako podaktoré výmysly amerických scenáristov. Sledovanosť úvodného dielu na úrovni 2,9 milióna divákov je preto určite miernym sklamaním.

Privileged

A posledné slová na záver? Nuž, skúste dať tomuto seriálu šancu. Ak máte radi romantické komédie, určite si prídete na svoje. A ak nie, tak si možno celkom dobre oddýchnete a ani nebudete veriť, ako rýchlo ten čas strávený jeho sledovaním ubehol. Dnes preto hodnotím tento seriál (podľa pilotu) na 8/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

  1. Xander | september 15., 2008 o 18:07 |

    Je to celkom príjemný seriálik, ale skôr orientovaný na baby. Aspoň podľa prvého dielu. Nezdá sa mi to ako vysoko nadpriemerný titul. Skôr by som to dal na jednu úroveň s 90210, aj keď je pravda, že scenár tejto časti bol lepší ako 90210. Na Gossip Girl to však nemá, aj keď to veľa podobných čŕt nemá.

  2. Tom | september 16., 2008 o 00:11 |

    no hej je to moc babske..asi preto by som tomu dal ja iba 5/10…90210 je lepsie ked uz to mam porovnavat..no a gossip girl? To vsetci vieme..to je omnoho lepsie

Napíšte svoj názor