SERIÁLY.kinema.SK

Každý rok sa na televíznych obrazovkách objaví pár čiernych koňov. Sú nimi projekty, ktoré majú určitý potenciál, ale všetci na ne čakajú s neistotou. Či už je to kvôli novým tváram, otrepanému obsahu alebo naopak niečomu tak neobvyklému, že to proste vyvoláva pochybnosti. True Blood má premiéru už nejaký ten piatok za sebou a, aj keď to bolo trochu prekvapením, bude pokračovať aj o rok. Sons of Anarchy predčilo očakávania a môj osobný favorit, sitcom No Heroics, rozhodne nesklamal (hovorte si čo chcete, mne sa to páčilo). Dnes sa pozriem na zuby minulotýždňovému pilotu britského fantasy seriálu Merlin, ktorý má na svedomí stanica BBC, a na ktorý kúpila práva aj americká stanica NBC.

Merlin

Ktoré dve postavy z britskej mytológie sú podľa vás najčastejšie prepierané vo filmoch a seriáloch? Ak ste tipovali kráľa Artuša a jeho dvorného mága Merlina, mali ste pravdu. Práve preto všetci očakávali ďalšie spracovanie len veľmi opatrne. Potom ako tvorcovia oznámili, že pôjde o mladého Merlina, nádeje klesli ešte hlbšie. Presne opačný účinok mal Anthony S. Head v úlohe kráľa Uthera Pendragona a hosťovanie Eve Myles v pilotnej epizóde. Dosť bolo kecov o očakávaniach, poďme k vlastnej epizóde.

Múdry hlas, ktorý na začiatku epizódy sprevádza chlapca kráčajúceho ku Camelotu na horizonte hovorí, že nikto z nás nevie, kam ho život zavedie. Rozhodne na tom niečo bude, pretože tým chlapcom je Merlin (Colin Morgan), budúci poradca kráľa a mág, okolo ktorého sa točí slušná kopa legiend. Na začiatku to však nebude mať vôbec ľahké. Uther Pendragon (Anthony Head), Artušov otec, zakázal mágiu a už vyše 20 rokov každé previnenie proti jeho zákazu trestá smrťou.

Merlin

Poprava, ktorej bol Merlin svedkom, sa nekonala úplne podľa Utherových predstáv. Odsúdenec síce prišiel o hlavu, ale jeho matka, schopná to dôchodkyňa, prisahala pomstu a doslova zmizla vo vetre. Prvé stretnutie s Artušom (Bradley James) tiež neprebehne podľa očakávaní a krásna Morgana (Katie McGrath) bude určite všetko len komplikovať. Aby toho nebolo na chudáka Merlina málo, tak ho neustále prenasleduje tajomný hlas volajúci jeho meno, ktorý ho privedie k prekvapivému odhaleniu.

Čerešničkou na torte je práve spomínaná pomstychtivá matka Mary Collinsová/Lady Helena (Eve Myles), ktorá sa pokúsi pripraviť Artuša o život. A práve tu nájde Merlin príležitosť využiť svoj dar, dostať sa na kráľovský dvor a zároveň pokračovať vo svojom vzdelávaní pod vedením dvorného lekára Gaiusa (Richard Wilson), ktorý tiež ešte nevytiahol všetky esá z rukávu.

Merlin

Neviem čím to je, ale pilotný diel nebol vôbec zlý. Skôr by som povedal, že bol dokonca viac než dobrý. Možno to má na svedomí mierny nádych Doctor Who/Torchwood vo voľbe záporákov a spôsobu ich boja (predsa len, málokto vás uspieva k smrti) alebo zo mňa hovorí čistý nedostatok fantasy seriálov. Tak či onak si tých 13 dielov určite vychutnám a budem dúfať, že si získajú dostatok divákov na to, aby sa vôbec začalo uvažovať o ďalšej sezóne. Solídne efekty, kostýmy a obsadenie by to hádam mohli, v kombinácii s dobrým nápadom, dotiahnuť ďaleko. Hodnotím na 8/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. iw.ka | september 28., 2008 o 20:07 |

  to No Heroics je o com serial?

 2. J.M. | september 30., 2008 o 02:32 |

  Pekny pilot…Urcite budem sledovat aj nadalej…A to ani nezacnem basnit o tom fesi, co hra mladeho Merlina…:)

 3. Arax | september 30., 2008 o 12:30 |

  to iw.ka
  No Heroics je britsky sitcom o skupinke superhrdinov žijucich vo svete, v ktorom nie su az tak „super“ :)

  http://www.imdb.com/title/tt1086788/

  http://www.itv.com/Entertainment/comedy/NoHeroics/default.html

 4. Jenha | november 16., 2008 o 15:18 |

  no tak podla mna je ten serial fest uzasny…..akoze som na nom zaviska tak ako na Doctorovi Who….a vzdy sa tesim na dalsiu cast

Napíšte svoj názor