SERIÁLY.kinema.SK

Vitajte v Beverly Hills, v štvrti plnej paliem, slnečnej žiary a veľmi dobre situovaných rodín. Pred 18 rokmi sme sem mali možnosť zavítať po prvý raz prostredníctvom celosvetovo známeho seriálu Beverly Hills 90210. Dnes, 8 rokov po jeho ukončení, sa vraciame na to isté miesto, kde to kedysi všetko začalo. Najznámejšie PSČ na svete a americká stanica The CW vás pozývajú na sledovanie príbehov novej generácie detvákov, ktorými otriasa puberta.

90210

Všetko sa to začína príchodom rodiny zo zapadákova do slnečného Beverly Hills. Tento raz ide o Wilsonovcov, ktorí sa sem sťahujú z Kansasu. Ich príchod má na svedomí vyslúžilá herečka a zároveň matka Harryho Wilsona – Tabitha, ktorá má problémy s alkoholom. Jej syn sa preto rozhodne na ňu dohliadnuť a po niekoľkých rokoch života mimo Los Angeles zbalí celú svoju rodinu a vracia sa domov. Hlavnými hrdinami seriálu sú však samozrejme jeho deti – Annie a Dixon, ktorí sa snažia zapadnúť medzi miestnych rovesníkov. Nemajú to však jednoduché, pretože aj napriek ich snahe urobiť čo najlepší dojem sa im do cesty stavajú samé problémy.

Všetko sa to začína lámať už v prvý deň, keď Annie prichytí svojho exfrajera (teda ak sa to dá tak povedať) ako podvádza svoju terajšiu priateľku Naomi. Tá patrí k tým snobskejším študentkám, ktorú zaujíma iba nakupovanie, párty a pod. i keď vnútri cíti, že má na viac, no nikto ju akosi neberie vážne. Dixon sa zase snaží dostať do miestneho tímu športovcov. Svojou hrou však vyniká nad ostatnými, čo sa samozrejme nepáči niektorým spolužiakom a preto dôjde k potýčke. Aj vám sa zdá, že toto sme už mnohokrát videli? A to je iba kvapka v oceáne gýčovitosti. V seriáli je veľa postáv a tým pádom i veľa vedľajších línií, no tieto sú asi tie najzákladnejšie, ktoré v pilotnej časti prevažujú.

90210

Tak ako už bolo vopred avizované, v seriáli sa objavia aj tváre z pôvodného Beverly Hills 90210. Najväčšiu úlohu zatiaľ dostala Jennie Garth, ktorá hrá vo vynovenej verzii študentskú poradkyňu Kelly Taylor a zároveň matku 4 ročného syna. V druhej časti sa k nej pridá Shannen Doherty, ktorá sa vracia späť do Beverly Hills.

Prvú epizódu napísal tvorca známeho seriálu Veronica Mars – Rob Thomas. Tento seriál má svoje klady i zápory. Bohužiaľ je už vopred odsúdený na neustále porovnávanie s jeho predchodcom, čo mu asi veľmi neprospieva. Aj keď treba objektívne priznať, že nová verzia je sviežejšia, exteriérovejšia i vtipnejšia. Dejovo však toho seriál veľa neponúka. Prvá časť dvojhodinovej premiéry je pomerne nudná, pretože sa v nej v podstate nedeje nič, čo by sme už z iných seriálov nepoznali.

90210

Druhá časť je síce o niečo lepšia, no pocitu gýčovitosti sa miestami ubrániť jednoducho nedá. Tvorcovia sľubovali, že na televíziu prinesú úplne iný Beverly Hills, než na aký boli diváci zvyknutí, čo sa im do značnej miery aj podarilo. Dej sa totiž primárne nesústreďuje iba na tínedžerov, tak ako v minulosti, ale rozvíja aj príbeh a problémy dospelákov. Táto stránka je rozhodne svetlým bodom seriálu a dialógy medzi dospelými sú miestami dokonca lepšie než medzi samotnými deckami. Od moderného tínedžerského seriálu by sa však už očakávalo, že na obrazovky prinesie nejakú novú iskru, pointu alebo aspoň niečo, čo sa bude od podobných formátov odlišovať viac ako iba hlavnými postavami a miestom, kde sa celý dej odohráva a ktorý by sféru tínedžerských seriálov posunul opäť niekam dopredu.

90210

Ak zhrniem všetky atribúty seriálu do jedného celku, celkový dojem je priemerný, až mierne podpriemerný (najmä v prvej časti). Stanica The CW už jeden tínedžerský seriál v ponuke má a do novej sezóny sa diváka snažila prilákať najmä širokou kampaňou, ktorá už mesiace dopredu upozorňovala na to, že sa chystá spin-off, ktorý má byť oveľa provokatívnejší, sviežejší a s úplne inou dynamikou. Niečo sa podarilo, niečo nie. Celkovo však vo mne veľa nezanechal, možno sa to ešte rozbehne, aj keď primárnou úlohou pilotných dielov je predsa zaujať diváka natoľko, aby si seriál pozrel aj nabudúce, čo sa mu podľa môjho názoru veľmi nevydarilo. Ak by 90210 nebol spustený v rámci špeciálnej dvojhodinovej premiéry, trúfam si odhadnúť, že celkový dojem by bol oveľa nižší.

Ak máte dve hodinky času, skúste si to zapnúť a sami uvidíte, či to má alebo nemá význam ďalej sledovať. Každopádne vo mne zanechali tie hodiny sledovania iba pocit vzduchoprázdna bez minimálnej diváckej emócie, preto dnes hodnotím tak ako hodnotím, iba na 5/10.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Coleo | september 6., 2008 o 07:34 |

  Oh…bohužial je všetko čo si napísal pravda. Bola to celkom nuda a ani herci/herečky mi neprídu moc sexy, čo by som od teen seriálu čakal (viz. megasexy Gossip =))Jedinný kto tam vyzerá trocha k svetu je Silver a Kelly. A keď už sme pri Kelly….pri scéna kde sa objavila ona, Branda a Nat tak mi jemne skočilo srdce a dostavil sa ten krásny pocit nostalgie :) Takže aspoň dokým tam bude Shannen tak pokračujem pozerať. 8)

 2. Sarinka | september 6., 2008 o 17:06 |

  Slabý odvar Gossip Girl, napodobenina, proste nuda. A afekt tých hercov niekedy, hlavne na začiatku v tom aute…zo zaujímavosti pozriem ešte ďalší diel, ak aj ten bude taký neskutočne monotónny, papa 90210…inak som zvedavá ešte na Privileged.

 3. Shawn | september 7., 2008 o 18:14 |

  Na Privileged aj ja veľmi čakám. Už zo začiatku to vyzeralo lepšie ako 90210 a dufám, že aj bude. :)

 4. Arax | september 7., 2008 o 18:54 |

  Na rozmery reklamnej kampane, ktorú pred vysielaním rozpútali, to bolo dosť slabé. Tiež si myslím, že v podobných žánroch je lepšie staviť na humor ako na drámu (keby boli všetci vtipní ako Jessica Walter a vyzerali ako Jessica Stroup, tak by ma od toho nikto neodtrhol :D). Pridávam sa k čakačke na Privileged (aj tak sa nakoniec vrátim k overenej klasike ako Dexter, Bones, House, Psych atd.)…

 5. dominika | február 8., 2009 o 13:58 |

  je to super akurat neviete ako sa vola americka herecka Annie priezviskom

 6. MartinDeBill | august 14., 2009 o 12:59 |

  nic na tom dobre nebolo … dalsi odpad s preafektovanymi „super telami a kozatymi sexicami v (ne)dokonalej amerike v este (ne)dokonalejsej americkej stvrti“ avsak s dobrym vyberom hudby …

 7. kubqo | august 14., 2009 o 13:55 |

  neviem co mate, mozno prve dva dieli neboli najlepsie ale serial sa potom naozaj rozbehne a rozhodne je rovnako dobry ako GG

 8. studo | august 14., 2009 o 14:03 |

  GG > all of shits like that

 9. MartinDeBill | august 14., 2009 o 14:24 |

  no s GG to islo druhu seriu tiez z kopca .. niektore epky musim uznat, ze boli fakt trapne, ale stale sa to dalo pozerat .. aj tie herecky a herci su tam pozeratelni … 90210 je proste .. no jednoduchoa na prve beverly hills to nema …

 10. DD | október 26., 2009 o 22:40 |

  Strach! Oničom! GG, Chuck Bass, 10 things I hate about you a Ethan Peck…nové 90210 sa nechytá. Čá

Napíšte svoj názor