SERIÁLY.kinema.SK

Leto je v plnom prúde a nadišiel čas, aby sme sa venovali aj menej známym seriálom, ktoré nás v nasledujúcej sezóne čakajú. Dnes je na programe dramatický krimi seriál Leverage od káblovej stanice TNT. Oficiálne informácie sú zatiaľ skúpe, ale vďaka preair pilotu si na Leverage môžeme posvietiť už dnes.

Leverage

Niektoré seriály začínajú rozsiahlym prológom, v ktorom predstavujú jednotlivé postavy a akcia príde až neskôr. Niektoré seriály skočia rovno do akcie a detaily sa dozvedáme postupne, až keď je to nutné. Tvorcovia Leverage si zvolili zlatú strednú cestu a z oboch si vzali to, čo potrebovali. Práve tento prvok dokáže počas prvých 15 minút zhruba načrtnúť kam to smeruje a čo od seriálu môžeme čakať a súčasne udržať divákov v napätí. Pýtate sa prečo? Pretože to vyvoláva zvedavosť. Čo pre nás prichystali vo zvyšných 45 minútach, keď začali tak aktívne?

V centre pozornosti je Nate Ford (Timothy Hutton), ktorý strávil celý svoj život odhaľovaním poistných podvodov a pátraním po ukradnutých predmetoch len preto, aby poisťovni ušetril čo najviac peňazí. Keď však on potreboval pomoc od nich, tak sa mu obrátili chrbtom. Po rokoch sa vráti na scénu, aby využil svoje plánovačské a deduktívne schopnosti na druhej strane barikády. Nebudem zachádzať do detailov príbehu, pretože by som vás pripravil o všetky prekvapenia, spomeniem však, že ich prvou úlohou bude ukradnúť ukradnuté plány lietadla pre Victora Dubenicha (Saul Rubinek). Nate sa spolu s tímom kriminálnikov púšťa do veľmi odvážneho projektu. Jednorázová akcia sa nečakane skomplikuje a každý člen tímu dostane príležitosť predviesť, čo dokáže.

Leverage

Okrem Timothyho Huttona sa v seriáli objavia aj iné známe tváre, napríklad Christian Kane (Lindsey z Angel) alebo Gina Bellman (Jane z Coupling). Medzi stálych členov castu budú pravdepodobne patriť aj Beth Riesgraf a Aldis Hodge. TNT zatiaľ objednala klasických 13 epizód. Režisérom a súčasne aj výkonným producentom je Dean Devlin, ktorý kedysi spolupracoval s Rolandom Emmerichom na filmoch ako Stargate, Independence Day alebo Godzilla. Ako seriál prijme americké publikum sa dozvieme až v decembri, zatiaľ nám zostáva len čakať.

Leverage

Leverage má na poli krimi seriálov veľa konkurentov, ale napriek tomu nie je stratený. V niektorých momentoch mi pripomínal britský Hustle, ktorý je v tejto oblasti nekorunovaným kráľom. Hlavne v druhej polovici, kde prešli od akčných lúpeží k premysleným trikom. Bude zaujímavé sledovať, či budú autori schopní udržať úroveň aj s postupujúcim časom. Hodina, ktorú obetujete pilotu určite nebude stratená, nebudete sa nudiť, občas padne nejaká tá hláška a na konci sa vám na tvárach možno objaví aj spokojne-zákerný úškrn. Pilot hodnotím na 8,5/10.

VIAC O TITULE:Napíšte svoj názor