SERIÁLY.kinema.SK

Každým rokom vyprodukuje Amerika veľké množstvo seriálov. Či už ide o nové alebo obnovené, jedno majú zaručene spoločné – snažia sa získať si pre seba čo najviac divákov. Konkurencia je však vysoká a nikdy nespí, preto vytvoriť produkt, ktorý bude úspešný aspoň na jednu sezónu nie je ani zďaleka také jednoduché. Tento fakt potvrdzuje aj skutočnosť, že každú sezónu sme svedkami vytvárania čiernej listiny zrušených či neobnovených seriálov, ktorá sa v poslednej dobe rozširuje. Nuž, niet sa čo diviť, zaujať diváka je skutočne ťažký oriešok. Svoje o tom vedia najmä malí hráči – káblové televízie. Ak chcú zaujať, musia prísť s niečím novým a nápaditým. A celkom sa im to aj darí. Keďže ide o platenú formu televíznej zábavy, môžu si dovoliť aj pritvrdiť a zaplniť stránky bulvárnych denníkov s polemikami o tom, čo je a čo už nie je dobrým vkusom. Veď predsa každá forma reklamy je reklamou. Výsledkom potom môžu byť aj také kúsky ako Dexter, Nip/Tuck, Californication a pod. Uspokojiť sa však s jedným zabehnutým titulom nestačí, a preto vznikajú každoročne viac či menej úspešné novinky. Jednou z tých najnovších je aj pilotný diel k seriálu z produkcie stanice FX s názvom Pretty/Handsome.

Pretty/Handsome

Bob Fitzpane (Joseph Fienness) je úspešným gynekológom s dobrou povesťou a patričnou spoločenskou úrovňou. Jeho žena Elizabeth (Carrie-Anne Moss) je podnikateľka a spoločne vychovávajú dvoch synov. Starší Patrick končí strednú školu a chystá sa na vysokú, mladší Oliver má 10 a puberta mu klope na dvere. Prototyp americkej rodinky z vyššej spoločnosti je na svete. Navonok pôsobia šťastne a usporiadane,za zavretými dverami je ale úplne iná realita. Každý z rodiny má totiž svoje tajomstvo.

Najväčšie z nich skrýva práve Bob. Aj napriek tomu, že každý iný muž by bol na jeho mieste spokojný (pohľadná manželka, skvelá kariéra, deti a slušný život), Bob sa vnútorne zožiera a zápasí so svojim druhým – „ženským ja“. Má totiž takú malú úchylku, ktorá siaha až do jeho detstva a trvá dodnes, keď vykrádal mamin prádelník a skúšal na sebe jej spodnú bielizeň. Dlhú dobu sa tento vnútorný pocit snažil potláčať a ignorovať, no keď ho v ordinácií navštívi muž, ktorý kedysi býval ženou, všetko sa zrazu zmení a ženský atribút jeho osobnosti začne výraznejšie prenikať na povrch. Začne si uvedomovať, že niečo asi nie je v poriadku a jeho feromónové „ja“ dostane príležitosť poriadne vybúriť sa počas osláv Halloweenu.

middlemanpilot1.jpg

Manželka Elizabeth o jeho skutočných problémoch nemá ani potuchy. Tú vnútorne zožiera, že už dlhšiu dobu nežijú ako manželia aktívnym sexuálnym životom a jej frustrácia zosilnie v okamžiku, keď Boba pristihne v obchode pri kúpe ženských nohavičiek. Okamžite ho začne upodozrievať z nevery a zo straty sebadôvery sa takmer spustí so spolužiakom svojho syna. Apropo, keď už sme pri ich staršom synovi, ten lieta tiež v poriadnom maléri. Počas natriasania posteľných matracov sa mu totiž podarilo potešiť svoju priateľku natoľko, že otehotnela. Zo strachu z jej konzervatívneho otca sa rozhodnú, že tehotenstvo ututlajú a po tajnom pôrode sa dieťaťa zbavia. Najmladšiemu Oliverovi zase udiera puberta do hlavy a najradšej by strčil svoj jazyk do úst nejakej dobre vyvinutej blondíne. Randiť s mladým prckom a ešte k tomu fanatikom do všakovakých technických záležitostí by bola v miestnej komunite spoločenská samovražda, a tak sa musí poohliadnuť po svojej vyvolenej niekde inde – najlepšie na internete. Na erotickom chate sa zoznámi so svojou 17-ročnou vysnívanou bohyňou a dohodne si s ňou tajné rande. Na jeho veľké prekvapenie sa však na schôdzku nedostaví práve prototyp jeho malých mokrých snov…

Pilotný diel seriálu Pretty/Handsome, ktorý by sa dal voľne preložiť ako Pekná/ý zaujme tak svojim námetom, ako i netradičným spracovaním. Tvorca námetu – Ryan Murphy opäť raz šokuje. Podarilo sa mu to už pred niekoľkými rokmi so seriálom Nip/Tuck (Plastická chirurgia s.r.o.), keď navždy zmazal všetky predsudky a divákov nechal s otvorenými ústami zízať na scény sexuálnych orgií a neprebádaných plastických operácií (ešte dnes mám živo v pamäti prvú operáciu v seriáli – plastická úprava zadku). Pre tento námet opäť siahol do klobúka a vytiahol ďalšiu kontroverznú tému – transexualitu. Zaujímavosťou je, že pracovný názov seriálu sa pôvodne volal 4 Oz, čo vraj odkazuje na priemernú váhu mužského penisu.

middlemanpilot1.jpg

V oficiálnom popise seriálu by ste sa dočítali asi toľko, že muž zistí, že je transexuál a rozhodne sa podstúpiť operáciu zmeny pohlavia. Táto veta sa však na pilotnú časť nehodí, pretože hlavný hrdina sa tu v podstate iba snaží pochopiť sám seba. Ďalším zaujímavým prvkom seriálu je vizuálne spracovanie – medzi klasické zábery sú vložené prestrihy so zosvetleným tónom obrazu, ktorý má predstavovať vnútorné myšlienkové pochody tej ktorej postavy. Toto nie je žiadna novinka, podobné triky už skúšali aj v iných seriáloch. Zo začiatku je ale náročnejšie rozlíšiť, čo sa hovorí reálne a čo je iba vnútorným monológom. Po 30 minútach si na to pomaly zvyknete a rozlišovať skutočnosť od fantázie vám možno príde aj zbytočné.

Seriál stavia na presvedčivých hereckých výkonoch oboch hlavných hrdinov. Carrie-Anne Moss sa takmer nezmenila a v úlohe frustrovanej manželky predvádza pekné herecké umenie. Najväčší priestor je samozrejme venovaný Josephovi Fiennessovi, pri ktorom ani neviete, či sa máte zasmiať, alebo ho vari poľutovať. Každopádne jeho excesy v podobe zdravotnej sestričky vás nenechajú chladnými a o úsmev na tvári máte postarané. Veď ktorý muž sníva o tom, že by si najradšej oholil nohy, natočil riasy špirálou a svoje pery dozdobil nevtieravým rúžom? Aj príbehy ostatných postáv sú výborne napísané, dej sa nesústreďuje iba na Boba, ale núti divákov zaujímať sa aj o paralelné dejové línie. V seriáli sa predstaví aj veterán Robert Wagner ako Bobov otec Scotch, ktorý žije v prázdnom manželstve so svojou ženou Bunny. Treba však podotknúť, že tento seriál nie je komediálneho žánru, práve naopak – ide o drámu, ktorá poukazuje ani nie tak na transexualitu ako na reakciu okolia na takto odlišných ľudí a s tým spojené morálne a spoločenské dopady.

Pretty/Handsome

Pre spomínané dôvody sa úvodný diel oplatí vidieť. Televízna stanica FX však ešte akosi váha s povelom dať nakrútiť ďalšie epizódy a dokonca sa vraj výrobu Pretty/Handsome rozhodla ukončiť. Ak by sa to potvrdilo, bolo by to na škodu, pretože vzhľadom na originalitu spracovania a kvalitu hereckých výkonov patrí seriál Pretty/Handsome k tomu sviežejšiemu čo americký televízny trh ponúka. Moje výsledné hodnotenie je 8/10.Komentáre

 1. PEE | jún 27., 2008 o 18:45 |

  Perfektný námet! Kde sa to dá vidiet, resp. stiahnut?

 2. Shawn | jún 27., 2008 o 18:51 |

  PEE: http://www.mininova.org/tor/1521339

 3. MartinDeBill | jún 27., 2008 o 19:14 |

  jednoznacne najlepsie a najkvalitnejsie napisana recenzia na pilot aku som tu cital .. moje hodnotenie recezie 10/10

  ;-)

  seriál vyzerz fakt veľmi zaujímavo a bola by fakt veľká škoda keby FX neobjednala aspoň 1 sériu .. :-)

 4. J.M. | jún 29., 2008 o 23:11 |

  Uz len kvoli tomu, ze tvorcom je Ryan si ten pilot pozriem…Nip/Tuck bude pravdepodobne uz koncit 6. seriou, tak by bodol novy serial od Ryana…Je to fakt hlavicka…

 5. pecold | júl 9., 2008 o 15:44 |

  a nevíte kde můžu sehnat český titulky?

Napíšte svoj názor