SERIÁLY.kinema.SK

Ak už vaše oči padli na nejaký ten článok zaoberajúci sa seriálovým novinkami v blížiacej sa sezóne 08/09, tak vám názov seriálu z nadpisu určite nebude cudzí. J. J. Abrams, známy tvorca seriálov Alias a Lost, kuje veci za horúca a nenecháva sa učičíkať momentálnym úspechom. Jeho posledné veľdielo pod názvom Fringe má na FOXe premiéru síce až 9. septembra, ale ako to už pri veľmi netrpezlivo očakávaných seriáloch býva, na internete sa objavil DVDscreener pilotného dvojdielu. Ak sa nebojíte spoilerov a zaujíma vás, na čo sa môžete tešiť, tak ďalej pod obrázkom si budete môcť prečítať stručné zhodnotenie. Dopredu upozorňujem, že je to len môj osobný názor (niečo také ako objektívna recenzia neexistuje).

fringecap3.jpg

Začíname lietadlom, ktoré sa zmieta v búrke. Pripomína vám to niečo? Lietadlo… nič netušiaci pasažieri… Lost? Nemusíte sa báť, žiadny Lost 2.0 sa nekoná (aj keď zúčastnení by asi radšej skončili na opustenom ostrove…).

Dispečing stratí s letom kontakt, ale vďaka duchaprítomnej aktivácii autopilota, sú schopní lietadlo bezpečne naviesť na pristátie z kontrolnej veže. Nikto v lietadle však nejaví známky života a preto sú do akcie povolané všetky možné vládne organizácie. A tu vstupuje do hry aj agentka FBI Olivia Dunhamová (Anna Torv) so svojím partnerom a milencom Johnom Scottom (Mark Valley). Od tohto momentu sa začína všetko komplikovať.

fringecap2.jpg

Spojeným jednotkám vládnych agentúr velí Phillip Broyles (Lance Reddick), ktorí od začiatku vie viac ako priznáva a dáva agentke Dunhamovej poriadne zabrať. Všetci v lietadle sa rozpustili na priehľadné želé, a preto je celé lietadlo po odbere vzoriek a dôkladnom prieskume z bezpečnostných dôvodov vypálené do tla. Všetko to spôsobila neznáma umelo vytvorená zlúčenina, stopy vedú do skladovacieho komplexu v Massachusetts. Dunhamová a Scott nájdu v niekoľkých skladovacích jednotkách plne vybavené laboratóriá. Sú už len na krok od úspechu a zrazu sa agent Scott pustí do prenasledovania podozrivého, ktorý za sebou vyhodí celý komplex (aj s agentom Scottom) do vzduchu. A tu sa končí tragédia pasažierov lietadla a začína sa osobná tragédia Olivie Dunhamovej.

fringecap1.jpg

Agent Scott prežije explóziu komplexu, šťastie mu však nepraje a chemikálie ho začínajú postupne meniť na kostru obalenú v želé. Takto motivovaná nájde agentka Dunhamová spojitosť medzi udalosťami posledných dní a výskumom Dr. Waltera Bishopa (John Noble), ktorý je už 17 rokov pacientom sanatória pre duševne chorých. Dostane sa k nemu cez rovnako geniálneho Petra Bishopa, jeho syna, ktorého vydieraním donúti opustiť Irak. Spolu sa postupne ponárajú do tajov „fringe science“, vednej disciplíny zaoberajúcej sa všetkým, čo zvyšok sveta odmieta uznať za skutočné.

Viac sa dozviete, keď sa rozhodnete obetovať svoj čas a pozrieť si epizódu sami. Fringe je, rovnako ako ostatné Abramsove seriály, založený na záhadách a ich postupnom odhaľovaní. Tento vyčerpávajúci popis pokryl približne 25min z 1h 21min trvania. Môžem vám zaručiť, že sa nebudete nudiť a máte sa ešte na čo tešiť. Fringe má všetko, čo má dobrý seriál mať: dobrý cast, centrálnu zápletku – Massive Dynamics (spoločnosť, ktorá má prsty úplne vo všetkom), okrajové zápletky, záhady na každom rohu a atmosféru. Hit novej sezóny je na svete a J. J. Abrams dokázal, že tak skoro neskončí. Hodnotím na 9/10 (a netrpezlivo čakám na Dollhouse). Komentáre sú tu len pre vás, prezentujte svoj pohľad na vec.

VIAC O TITULE:Komentáre

 1. Arax | jún 15., 2008 o 22:24 |

  v komentoch k http://serialy.kinema.sk/?p=1571 mozete najst linky na rapid ;)

 2. Coleo | jún 17., 2008 o 07:03 |

  Po pilote Alias som bol omámený….Po pilote Lostu som bol šokovaný….Po Fringe pilote som potešený. =)

  Začiatok bol velmi fajn a hned mi to pripomínalo Akta-X (čo vôbec není zlá vec) ale prvých 20-30 minút bolo trocha pomalších a nevedel som čo si o tom myslieť. Ale 2polovica ma veeeeelmi bavila. Či už ide o skvelú chémiu medzi Oliviou a Peterom alebo o nejaké skvelé hlášky.
  Síce, pretože je to DVDSCR, mi tam velmi vadila hudba čo ale viem že niní ich chyba takže nič ešte nekritizujem a už sa neviem seriálu dočkať.
  7.5/10

 3. Rick | jún 17., 2008 o 21:31 |

  Jeden z najlepších tv počinov tejto doby, som nadšený, vedel som že ked je za tým J.J. Abrams, tak to bude stáť za niečo a som nadšený a teším sa na ďalšie diely. A mne sa osobne hudba páčila, najviac motívy od Johna Murphyho a Underground. :) Tiež hodnotím 9/10

 4. terrorix | jún 23., 2008 o 09:54 |

  Po prdeli dobre, moc sa mi to lubilo, uz cakam na dalsie diely…

 5. MartinDeBill | február 2., 2009 o 14:14 |

  na mna trochu moc dlhy pilot .. som zvyknutyn a kratsie .. :-D .. ale za to velmi ale velmi kvalitne .. urcite nezostanem len pri 1 pozretej epke .. ;-)

Napíšte svoj názor