SERIÁLY.kinema.SK

Aj tento rok sa v USA uskutočnilo viacdňové veľkolepé podujatie zvané L.A. Screenings, ktoré sa každoročne koná po prezentácii noviniek amerických televízií, teda po Upfrontse. L.A. Screenings sa tento rok konalo medzi 15. a 23. májom, zúčastnili sa zástupcovia televízií z celého sveta, aby si od televíznych štúdií povyberali tie najlepšie novinky pre svoju televíznu stanicu.

Fringe (Fox)

Podľa šéfky akvizícií, Alice Činčárovej, ktorá tam bola zastupovať STV, všetky štúdia uviedli tie najlepšie novinky, aké na americké pomery len mohli. “Niektoré sa viac špecializovali na comedy, iné na sci-fi – podľa toho vyzerala aj ich ponuka.” – dodala. Zo Slovenska tam bola prítomná aj televízia JOJ, Markíza nie.

Nepleťte si však štúdiá s televíznymi stanicami, i keď niektoré majú podobné názvy. Pre najväčšie televízne stanice (ABC, NBC, CBS, Fox, The CW) tvoria seriály najmä štúdia CBS Paramount Network Television, ABC Studios – predtým Touchstone Televisions, 20th Century Fox Television, NBC Universal a Warner Bros. Television. Príkladom rozdielneho štúdia a stanice je napríklad seriál House (Dr. House), ktorý vyrába štúdio NBC Universal a vysiela ho stanica Fox alebo seriály Shark a The Unit, ktoré vyrába 20th Century Fox a vysiela stanica CBS.

Alica Činčárová nám prezradila aj to, ako približne vyzerá takéto podujatie. “Každý deň navštívite jedno štúdio, kde vám premietnu piloty, prípadne hotovú epizódu nových seriálov. Každé štúdio sa prístupom k prezentácii trochu odlišuje. Niektoré zaradia aj ukážky filmov, niektoré prezentujú aj celý film, iné sa pochvália aj s inou produkciou.”

Surviving The Filthy Rich (The CW)

Na podujatí bolo cítiť aj následky nedávneho štrajku scenáristov. “Bolo menej hotových ukážok, ale o to viac sa debatovalo (prednášky, semináre, rozhovory s predajcami).” – upresnila Činčárová, ktorá už má svoje typy na nové seriály pre STV, ale podľa nej je ešte príliš skoro o nich hovoriť, nakoľko ešte nie sú podpísané žiadne zmluvy. Cez leto ešte budú ďalšie prezentácie, nakoľko niektoré piloty, hlavne pre stanicu ABC sa začnú nakrúcať až v júni.

K téme sa nám dodatočne vyjadrila aj Erika Tóthová, šéfka akvizícii televízie JOJ. „Priebeh bol podobný, ako predošlé roky, ale s tým rozdielom, že bolo pocítiť štrajk scenáristov – menej pilotov sa prezentovalo a viac titulov bolo iba v predprodukčnej alebo produkčnej fáze, t.j. nepremietala sa celá epizóda alebo sme dostali iba základné informácie o projektoch, ktoré sa začnú natáčať cez leto. Každé štúdio uviedlo najlepšie novinky a v každom z nich sa našli 1-2 novinky, ktoré by boli použiteľné aj pre SK trh. Obľúbenosť seriálov medzi účastníkmi ovplyvňuje zameranie konkrétnej stanice či trhu, niektorí účastníci boli nadšení zo sitcomov, iní z dramatických seriálov. Ani jeden seriál nedostal top ohodnotenie všetkých účastníkov.“

Môžeme začať uvažovať nad tým, ktoré seriálové novinky sa k nám asi dostanú. (fotky sú iba ilustračné)Komentáre

  1. jully | máj 28., 2008 o 22:23 |

    hmm tak niekto chodí „očumovať“ seriálové novinky a ešte mu za to aj platia… tak to je vysnívaná práca :D

  2. anderson | jún 18., 2008 o 07:28 |

    Ano niekto je plateny za „ocumovanie“ serialovych noviniek a nakoniec vyberie sra*ky ake by normalna televizia nikdy neodvysielala. „Holt profici“ :-)

  3. Shawn | jún 21., 2008 o 08:57 |

    Osoba, ktorá tam chodi, vyberie aj dobre seriály, ale oni kupuju baliky, kde napriklad k Heroes hodia nejaku somarinu… Potom to už je vina prog. roaditelov, že napriklad ten Heroes daju o 23:00 a tu somarinu napriklad o 17:00.

Napíšte svoj názor